• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Teknoloji Yüzünden Ortaya Çıkan Cilt Problemleri

  • 1

Gün içinde birden fazla teknolojik alet ile temas halinde oluyoruz. Hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan teknoloji, vücudumuz için olduğu gibi cildimiz içinde çok zararı var. Elimizden bile bırakmadığımız telefonun, serinlemek için evlerimizde işyerlerinde kullandığımız klimalar cildimiz için zararları bulunuyor. Peki, bunların cildimize ne gibi zararları olabilir? Teknoloji hangi cilt problemlerini tetikliyor. Bugünkü yazımızda sizlere teknolojinin cildimize zararlarını anlatmak istedim.

Günlük hayatımızın her bir köşesinde teknolojik alet bulunuyor. İş yerlerinde telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar, evde doğrayıcılar, robotlar, mikrodalgalar, alışveriş merkezlerinde alarmlar, klimalar ve daha birçok aklınıza gelebilecek teknolojik alet var. Neredeyse hayatımızın çoğunu teknolojik aletler almış. Örnek verecek olursak çocukluktan beri televizyona bakmanın gözleri bozduğunu biliyoruz. Bunun gibi daha birçok teknolojik alet vücudumuza zarar verdiği gibi cildimize de veriyor. Mesela erken yaşlanma nedenleri arasında fazla teknolojik alet kullanmak olduğunu biliyor muydunuz? Daha bunun gibi birçok cilt sorununun altında teknolojik aletler var. Gelin birlikte bunları inceleyelim.

Doku Bozukluğu

Vücut bakımımıza, temizliğine fazlasıyla dikkat ediyor olabilirsiniz. Fakat en yakınınızda bulunan tehlikeyi fark etmeniz mümkün bile olmuyor. Günlük hayatımızda kullandığımız cep telefonları, tabletler ve klavye sandığınız kadar masum olmayabilir.

Gün içinde fazlasıyla temas ettiğiniz bu ürünler parmakların ucunda bakteri oluşumuna neden oluyor. Kulağınıza hatta yüzünüze sürdüğünüz bu telefon nedeni ile hastalık kapabilirsiniz. Bu nedenle günlük mutlaka makyaj temizleyiciler ile yüzümüzü silmeli veya sabunla yıkamalıyız. Ellerimizi silmemiz ve yıkamamız yetmeye bilir. Bu neden telefonu da sürekli temizlemeye özen gösterin.

Boyun Kırışıklıkları

Sabah yatağımızdan kalkar kalkmaz telefonu elinize alanlardansanız boyun kırışıklığı kaçınılmaz. Çünkü saatlerce zaman geçirdiğiniz telefona eğilirken boynunuzu büzüştürüyor ve kırışıklıklara neden oluyorsunuz.

Vücut Akneleri

Vücut akneleri hepimizin şikayetçi olduğu cilt problemlerinden bir tanesidir. Akneli ve sivilceli bir cilt nerede ise kaçınılmaz. Televizyon izlerken, telefonla uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini bilmiyoruz. Bu nedenle vücudumuz kıyafetlerin arasında hapsoluyor. Hapsolan cildi havalandırmamız lazım. Diğer bir yandan teknolojik aletlerden bulaşan kirler, ciltte kirlenmeye neden oluyor. Bu nedenle akneler meydana gelebilir.