• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tatlı Krizine 5 Sağlıklı Çözüm

  • 1

Tatlı ile aranız iyi ise tatlı krizinin ne demek olduğunu iyi bilirsiniz. Diyet yapın ya da yapmayın tatlı yemden duramayan kişilerdenseniz bu yazı tam size göre. Özellikle bayanlar olmak üzere zaman zaman tatlı krizleri yaşayabilir, canınız aşırı şekilde tatlı isteyebilir. Tatlı yemeyi sevmek ile tatlıya bağımlı olma arasında ciddi anlamda fark var. Tabi kendimizi kontrol etmek ve bir şeyin sınırlarını aşmadan tüketmek sağlık açısından faydalı bir davranıştır.

Sürekli Tatlı İsteğini Bastırma

Sürekli tatlı isteği mi yaşıyorsunuz? Tatlı istediğiniz zaman konsantrasyonunuzu toplayamıyor musunuz? Yemeklerin ardından ve hiç ummaksızın aklınıza tatlı mı düşüyor. Geceleri canınızın tatlı istemesi ile uyanıyorsanız o zaman bunların altında farklı sebeplerde vardır. Tatlı isteği ise birlikte istenmeyen göbek yağlarınız ve kilonuz varsa bir uzmana başvurmakta fayda var. İnsilün direncinin ölçülerek şeker testleri yapılması gerekir. Buna bağlı olarak tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Fakat tatlı isteğinizin altında herhangi bir sorun yok, canınızın istemesinden kaynaklanıyorsa, tatlı yemek damak zevkinizde alışkanlık haline gelmiş olabilir. Aynı zamanda tatlı yemek sizi mutlu ediyorsa, o zaman da psikolojik sorunlar yaşıyor olabilirsiniz.

Tatlı İsteği İle Baş Edebilmek

  • Sabahları kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Kan şekerinizin dengelenmesini sağlarken, gün içinde sizin tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda protein ile beslenmek sizin dinç ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Gün içerisinde ara öğün yapmayı ihmal etmeyin. Ara öğünlerde elma, yoğurt, badem, ceviz, fındık, yeşil çay gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Böylece kan şekerinizin düşmesine engel olarak acıkmayı önlersiniz.
  • Beslenmenizde ki basit karbonhidrat kompleks olanları değiştirin. Beyaz ekmek yerine buğday ekmeği, pirinç yerine bulgur yemeyi tercih etmeniz sizin daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır.
  • Lifli gıdalar yemeye dikkat edin. Lifli yiyecekler uzun süre tokluk vererek bağırsak sağlığınızı da iyileştirir. Bu sayede tatlı krizlerinizi önleyebilirsiniz.
  • Açlık hissetmenize neden olan herhangi bir sağlık probleminiz varsa tek başına karbonhidrat tüketiminden kaçın. Yanı sıra proteinli ürünler tercih ederek dengeleme yapmanızda fayda var. Aynı zamanda ara öğünü çıkararak tatlı isteğinizi azaltabilirsiniz.