• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sürekli Halsiz Hissetmenizin 5 Yaygın Nedeni

halsizlik
  • 1

Sabah kalktığınızda, gün içinde, enerjik olmanız gereken zamanlarda sürekli kendinizi halsiz, yorgun, enerjisi bitmiş ve uykusuz mu hissediyorsunuz? Merak etmeyin, siz de dünyadaki birçok insan gibisiniz. Bu durum oldukça yaygındır. Çoğu zaman dönemsel ve geçici olmakla birlikte bazen devamlı bir sorun haline dönüşebilir. Sürekli halsiz ve yorgun hissetmenizin çok fazla sayıda nedeni olabilir. Bu yazımızda en çok karşılaşılan halsizlik nedenlerini ve tekrar enerjik hissetmek için neler yapabileceğinizi tartışacağız. Sizde yorumlarınızla destek olursanız, sayısız kişiye fayda sağlayabiliriz.

1. Yetersiz ya da Kalitesiz Uyku

Gelin kendimizi kandırmayalım. Gerçekten yeterli uyku uyuyor muyuz? Şöyle sabahları uyandığımızda enerjik ve tam dinlenmiş hissetmeyeli ne kadar zaman geçti? 2 şekilde yetersiz uyuyor olabilirsiniz. Ya zaman olarak yetersiz ya da konfor ve uyku kalitesi olarak.

Günde 8 saat saati uykuya ayırmak sağlık için çok önemli. Kilo problemlerinden akıl sağlığına bir çok mesele uyku ile alakalıdır. Uyku sürenizi artırmak için erken yatıp yeterli dinlenmeye başlamalısınız.

Eğer kalite olarak yetersiz ise o halde ya kendinizi rahatlatmıyorsunuz (aşağıda bahsettik), ya horlama ve uyku apnesi gibi bir sorun var ya da ortam uyumak için ses ve ışık açısından müsait değil. Bu sorunları halletmeden halsizlikten kurtulmanız zor.

2. Stres Yüklüsünüz

Gün boyu stresli olmak sizi mutsuzlaştırır. İnsan mutsuzlaştığında uyumak ister, enerjisi ve isteği çok azalır ve halsiz hisseder. Kendinizi rahatlatmayı başarmanız lazım. Bu çoğu zaman çok kolay olmaz ve yardım almanız da gerekebilir.

İşten sonra mutlaka kendinize boş vakit ayırın ve sevdiğiniz bir şeyleri yapın, kafanızı dağıtın. İnsan ilişkilerinde de her şeyi dert etmemeye çalışın. Hayat 2 günlük, biraz da mutlu olmaya çalışmak lazım. Çünkü öyle ya da böyle, yıllar bizi beklemiyor.

Alakalı: Stresten Arınmak için İpuçları

3. Demir veya Vitamin Eksikliği

Demir eksikliği durumunda halsizlik, baş dönmesi ve gün boyu uykulu olma belirtileri görülür. Aynı şekilde sağlıksız ve yetersiz beslenme sonucu vücutta meydana gelen vitamin yetersizliği durumunda hem uyku kaliteniz düşer hem de gün boyu halsiz ve enerjisiz hissedersiniz.

C, D, B12 başta olmak üzere diğer B vitaminleri, demir, magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin beslenmeye çalışın. Böylece halsizlik sorununuz eğer beslenme ile alakalıysa düzelmeye başlayacaktır.

4. Uyku Apnesi ve Horlama

Uyku kalitesini düşürüp sizi halsiz bırakan şeylerden biri de gece horlama ve daha kötüsü uyku apnesine sahip olmak. Horlayan kişi gece tam anlamıyla kaliteli bir uyku uyuyamaz. Sık sık uyanır ve bu da kaliteli bir dinlenmeyi engeller. Aynı şekilde, gece nefes durmalarına yol açan uyku apnesi de uyku kalitesini büyük oranda engeller. Bu tarz sorunlar halsizlikle doğrudan ilgilidir.

Horlama ve apne problemlerini çözüme kavuşturmak için mutlaka tıbbi destek almalısınız.

5. İnsomnia Hastalığı

“İnsomnia ya da uyuyamama hastalığı, bir uyku sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyunca sürekli uyuyamama sorunlarını barındırır.” Wikipedia

Bu tarz bir hastalıkla mücadelede mutlaka doktora başvurmalısınız. İnsomnia, aşırı kafein kullanımından, vücudunuzun uykusuzluk sınırını zorlamaktan, düzensiz uyku uyuma alışkanlığı gibi durumlardan dolayı gelişebilir. İnsomnia ile mücadele de zihinsel olarak kendinizi rahatlatmak da oldukça yararlıdır.

Düzenli spor yapmak, doğru beslenmek, kafein tüketmemek ve rahatlatıcı bir uyku ortamı hazırlamak İnsomnia ile mücadelede size büyük fayda sağlar.


ETİKETLER