• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Su İhtiyacını Karşılayan Besinler

  • 1

Sıcakların kendisini göstermesiyle birlikte su ihtiyacını karşılayan besinlerle ilgili sorularda gelmektedir. Vücudun sıvı kaybını en sağlıklı şekilde karşılamak ve gelişiminizi pozitif yönde etkilemek istiyorsanız önerilerimize kulak vermelisiniz. Hastalıklardan korunmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve mutlu bir gelecek adına sizlere önereceğimiz besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Salatalık

İçeriğinde %90’a yakın su oranı ile salatalık oldukça yararlıdır. Yaz aylarında kaybedeceğiniz sıvı miktarını korumanız adına salatalık tüketmelisiniz. A ve C Vitaminlerini yoğun olarak alacağınızı unutmamalı ve su ihtiyacınızı minimuma indireceğini de eklemeliyiz.

Kabak

Salatalık gibi kabak da içerisinde %90 oranında su bulundurmaktadır. Yemek ve sebze olarak tüketiminin mümkün olması büyük avantaj sağlayacaktır. Aşırı sıcaklarda ağır yemeklerden kaçınmalı ve kabakla tatlı ve yemek çeşitlerine yönelmelisiniz. Su ihtiyacını karşılayan besin önerilerinde içerdiği vitaminle zinde kalacağınızı söyleyebiliriz.

Marul

Salatalarda değişmezler arasında yer alan marullar, gerçek anlamda su deposu ve vitamin kaynağıdır. Büyük miktarının sudan oluşması sebebiyle marul tüketmeye dikkat edin ve sıcaklardan etkilenme payınızı asgari düzeylere çekin.

Domates

Bağışıklık sistemine olan etkisi ve içerisinde yer alan likopenle birlikte dolaşımı yavaşlatıcı etkisiyle bilinen domates, %95 oranında su içeriği ile hücrelerinizde oluşabilecek dehidrasyonlardan arındırır. Enerji deposu olmasının yanı sıra yemeklerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Çilek

Lezzetli olduğu kadar yararlarıyla da bilinen çilek, çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de vazgeçilmezleri arasındadır. İçeriğinde bulunan %90 su oranı ve C Vitamini deposuyla su miktarınızı en sağlıklı şekilde karşılayacaktır.

 

Dolmalık Biber

A ve C Vitamini içeren biber, su ihtiyacını karşılayan besin tavsiyeleri arasında bir hayli göze çarpmaktadır. Su miktarı %90 oranında olan dolmalık biberlerin hücrelerin sağlığı açısından önemi büyüktür.

Yoğurt

İçeriğinde %80’e yakın su oranı bulunduran yoğurdun, serinletici özelliği kadar sinir iletimi, kemikler, kaslar ve dişlere de olumu etkisi bulunmaktadır. Bağırsak düzenleyici olarak da bilinen yoğurt tüketiminin vücudunuzu dinç tutacağını unutmamalısınız.

Karpuz

C Vitamini, Likopen, Beta-Karoten açısından büyük besin kaynağı olan karpuz, %92’e yakın su oranıyla da su ihtiyacını karşılayan besin kaynağıdır. Enerji sağlamasının yanı sıra içeriğindeki B Vitaminleri ile yaz aylarının vazgeçilmezleri arasındadır.