• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Stresi Azaltan, Sakinleştirici 7 Bitki

bitki çayı
  • 1

Stres çağımızın en büyük problemlerinden biri. Gelişen insan artık çok daha fazla sorumluluk ile baş etmek zorunda. Önceki yazımız da stresi durdurmanızı sağlayacak faydalı ipuçlarından bahsetmiştik. Okumak için Buraya Tıklayınız. Bu yazımızda ise stresi azaltan yiyecekleri, bitkileri ve çayları sizin için araştırdık. Bu yiyecekler size geçici olarak mutluluk vermek için değil. Gerçekten, bedeninizi ve zihninizi rahatlatmanızı sağlayacak, stres azaltıcı yiyecekler ve bitkilerdir. Çikolata gibi geçici bir mutluluktan ziyade, yatıştırıcı ve dinginlik veren bir bileşen yapısına sahipler.

1. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz çok faydalı bir bitki! Vücudun fazla tuzdan arınmasını sağlıyor, antioksidan deposuyla yaşlanmaya karşı sizi koruyor ve çok zengin bir vitamin ve mineral desteği sağlıyor. Kuşkonmaz tüm bu faydalarının yanı sıra insanı stresten arındıran ve rahatlatan bir yapıya sahiptir. Belki de bu özelliği, vücudu temizleyip beslemesinden geliyordur.

2. Melisa Otu

Melisa çayını hepimiz duymuşuzdur. Peki faydalarını biliyor muyuz? Melisa çayı, dinlendirici ve rahatlatıcı bir çaydır. Özellikle stres, tedirginlik ve endişe duyduğunuz anlarda zihninizi rahatlatıp yatıştırır. Uyku problemleri olan kişilerinde tercih ettiği bir çaydır. Bu nedenle melisa otunu tavsiye ederiz.

3. Yulaf Ezmesi

Adını hep diyet listelerinde görmeye alışık olduğumuz yulaf ezmesi, kan şekerini düzenleyici etkisiyle vücuttaki stres düzeyini düşürmeye yardımcı oluyor. MIT araştırmasına göre kompleks karbonhidratlar beynin serotonin üretimine yardımcı oluyor. Sayısız faydasıyla bildiğimiz yulaf ezmesi bu açıdan güzel bir tercih olacaktır.

Alakalı: Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda folik asit barındırır. Bir B grubu vitamini olan folik asit, beynin dopamin üretimini destekler. Dopamin ise “zevk, sakinlik, rahatlık, mutluluk” veren bir kimyasal hormondur.

Journal of Affective Disorders’ın yaptığı araştırmaya göre folik asit açısından zengin beslenen kişilerde depresyona rastlanma ihtimalinin oldukça düşük olduğu görülmüştür. Bir başka araştırmada ise yeşil yapraklı sebzeler ile beslenen kişilerin daha mutlu, enerjik ve rahat oldukları gözlemlenmiştir.

5. Papatya Bitkisi

Melisa çayı için duyduklarımızın hemen aynısı papatya çayı içinde geçerli. Papatya bitkisi üzerinde yapılan araştırmalar olumlu sonuçlar veriyor. Pensilvanya Üniversitesi’nde yapılan araştırmada katılımcılara 8 hafta papatya bitkisi ile besin desteği yapıldı. 8 haftanın sonunda katılımcılardaki endişe ve stres seviyesinde çok ciddi düşüş görüldü.

Papatya çayınızdan 2 çorba kaşığı kadar ya da satılan hazır poşet papatya çaylarından alıp kaynatın ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Ardından afiyetle içebilirsiniz.

6. Sarımsak

Sarımsağı küçüklüğümde dedemin başı ağrıdığında yemesinden hatırlıyorum. Sarımsak hem tansiyonu düzenleyici hem de vücuda yüksek derecede yardımcı birçok etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini destekleyip adeta doğal bir antibiyotik etkisi yapabilen sarımsak, kalp damar sağlığı içinde oldukça yararlıdır. Eğer midenizde sarımsağa karşı herhangi bir tepki olmuyorsa arada 1-2 diş sarımsak tüketebilir, yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

7. Kaju Fıstığı

Kaju kuruyemişini seviyor musunuz? Ben tadına bayılanlardanım! Kaju fıstığı içeriğinde yüksek miktarda çinko barındırır. Çinko beyindeki sinir kimyasını etkileyen bir mineral. Mood dediğimiz ruh hali değişimlerinde etkisi saptanmış. Nutrition and Metabolic Insights, yapılan araştırmak sonucu 8 hafta boyunca çinko takviyesi yapılan katılımcılardaki endişe ve stres oranının %31 azaldığını saptamış.

Sizde strese iyi geldiğini düşündüğünüz yiyecekleri paylaşmak isterseniz yorum yaparak iletebilirsiniz.

Kaynak: Kuşkonmaz Faydaları, Melisa Çayı Etkileri


ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI
  • Selma
    3 sene önce

    Melisa otu cidden çok uyku getiriyor tavsiye ederim herkese.

    4