• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Spordan Sonra Ne Yemeli?

  • 1

Herkesin aklında spor öncesi ve sonrasında beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda endişeler olur. Tabi, önemli olan besin değerinin kaliteli olması ve yapılan sporun önemini yitirmemesi. Spor yaptıktan sonra yenilen yemek kadar öncesinde yenilen yemeğinde spora destek olacak şekilde olması gerekir. Yapılan koşu ve egzersizleri ikiye katlamak için ne yapmalıyız?

Günümüzde sporun ve egzersizin önemi oldukça büyük oluyor. Daha iyi bir görünüm, sağlıklı yaşam için çaba sarf ediyoruz. Tabi bu çabaların boşa gitmemesi içinde beslenme önemli oluyor. Spordan sonra ne yemeli? Sağlıklı besinler neler? Gibi sorular aklımızda soru işareti oluşturuyor.

Spor ve egzersiz esnasında kasların glikojen deposu tükeniyor. Bu durumda kasta bulunan proteinler parçalanarak tükenmeye başlar. Egzersiz sonrasında ise bu kaslar kendini onarmaya başlar tabi bunun içinde dışarıdan sağlıklı beslenerek destek olmak çok önemli. Bu bakımdan proteinin vücudumuza ihtiyacı var.

Spor Sonrası Yenilecek Yemekler

Protein Kasları Onarmada Yardımcı

Spor yaptıktan sonra bünyemizin ihtiyacı olan proteini alması gerekir. Spor yaparken hasar gören kasların spor sonrasında onarılması ve yeni kas dokularının oluşması için beslenmek gerekir.

Uzmanlar tarafından spor sonrası hemen protein alınması gerektiği ve bunun 30-40 gr miktarında olması söyleniyor. Kaslar bu sayede daha hızlı onarılacak ve istenilen güce kavuşacaktır.

Karbonhidrat Desteği

Vücut egzersiz yaparken glikojen miktarını yakıt olarak tüketiyor. Spor sonrası karbonhidrat tüketimi de kasların onarılmasında yardımcı olacak besinler arasında yer alıyor. Bu sayede glikojen sentezi hızlanıyor ve kaslar hızlıca onarılıyor. 3/1 olacak şekilde protein ve karbonhidrat tüketilmeli. Buna örnek verecek olursak 40 gr protein alıyorsak 120 gr karbonhidratlı besinler almalıyız.

Masumca Yağ Tüketimi

Yağlar genel olarak insanlara zararlı olduğu ve insan vücudunu hantallaştırdığı söylenir. Fakat masum bir miktar yağ tüketimi o kadar da kötü değil.

Bol Su Tüketimi

Tabi her zaman ki gibi spor sonrasında ve öncesinde bol sıvı (su) tüketimine dikkat etmek gerekir. Vücudumuzun yeteri kadar su alması için su tüketimine dikkat etmeliyiz. Biliyorsunuz ki spor esnasında da su kaybı yaşıyoruz. Bunu da göz önünde bulundurarak bol su tüketelim.