• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Spor Yaparken Nasıl Beslenmeli?

  • 1

Spor ve beslenme alışkanlığının insan sağlığına önemi herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle, gün içerisinde yapılan hafif diyet uygulamaları ve egzersizler, insanın ömür ortalamasını uzatmakta ve mutlu bir gelecek sunmaktadır. Bu sebeple, bu yazımızda spor ve beslenmenin önemine değinecek ve sizlere destek olmaya çalışacağız. Spor uygulamalarının belirli kural ve prensipleri olduğu kadar, beslenme üzerine de titiz ve dikkatli bir ehemmiyet vermeniz gerekecektir. Peki, sağlıklı bir yaşam için neler yapılabilir?

Dengeli Beslenme

Düzenli egzersizin temel şartlarından birisi de, antrenman süresince hareket halinde olan kaslarınızın gereksinimi olan enerji yollarıdır. Spor ve beslenme konusunda en önemli detayın zengin bir kahvaltı ve dengeli egzersiz hareketleri olacağını akıldan çıkarmamalısınız. Vücudunuzun egzersiz dengesini kurabilmesi için karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz. Yağ ve proteinlerin de dengeli beslenmenin yapı taşları olduğunu eklememiz gerekiyor. Tüm bu nedenler ışığında kendinize sağlıklı bir beslenme programı oluşturabilir ve egzersizlerinize devam edebilirsiniz.

Spor Ve Egzersizler

Protein ihtiyacının kas kütlelerin dengesine ve performans artışınıza direkt etkisi bulunmaktadır. Kasların onarımı ve korunmasının temel şartı protein elementlerinde yatmaktadır. Dengeli bir beslenmenin, vitamin, yağ ve karbonhidrat tüketimi ile mümkün olduğunun altını çizmeliyiz. Beslenme ve sporun faydaları konulu bu yazımızın en önemli noktalarından birisi de, yeterli miktarda süt, yumurta, yoğurt ve et ürünleri tüketmektir. Düzenli egzersizlerinizi diyetinizle aynı oranda ilerletmeli ve gelişiminize bizzat tanık olmalısınız.

Spor Sonrası Beslenme İhtiyacı

Spor sonrası yeme içme alışkanlıklarınız, sağlıklı bir gelecek için önemli bir unsur olacaktır. Kompleks karbonhidratlar, protein, su ve gerekli enerji kaynakları, spor öncesi ve sonrası bedeninizin en büyük gereksinimi olarak kendisini gösterecektir. Yapılan araştırmalar ışığında, spor ve egzersizleriniz sonrasındaki bir iki saatlik zaman diliminde en az 150 gram karbonhidrat ihtiyacınız bulunacaktır. Protein ve karbonhidrat dengesini bulabilmek için sağlık uzmanlarından ve diyetisyenlerden yardım almaktan da kaçınmamalısınız. Sağlıklı bir vücudun en önemli şartı olan beslenmenin sporla olan ilişkisini aklınızdan çıkarmamalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Unutmayın, sağlıklı bir yaşam için düzenli spor ve beslenme ön şart olmaktadır.