• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şok Diyetin Zayıflamada Etkisi Var Mı?

  • 1

Son zamanların en popüler diyetlerinden bir tanesi de şok diyetler. Kısa sürede fazla kilo vermeye yardımcı olan bu diyet, sağlımızı etkiliyor mu? Vücudumuz üzerinde ki etkisi nedir?

Normal yetişkin bir insanın gün içinde aldığı enerjinin %35’i yağ, %55’i karbonhidrat, %10’u ise proteindir. Kişinin kendi kilosu, boyu ve yaşına göre belirli bir enerji alması gerekir. Bunu alınan enerji ile verilen enerjinin dengeli olması kilo vermeye yardımcıdır.

Gün içinde bu dengenin bozulması ile alınan enerjinin fazla olması kilo almaya neden olacaktır. Protein ve yağ açısından zengin beslenmek zayıflamaya hiçbir zaman yardımcı olmaz. Aksine kilo alımı sağlar. Dengeyi sağlayabilmek ve vücudun gereksinimi kadar enerji almak sizin her zaman fit kalmanıza yardımcı olacaktır.

Diyet Yaparken Karbonhidrat

Diyet yaparken kompleks karbonhidrat alımı yapılması gerekir. Çaya atılan şeker, süt içerisinde ki şeker, nişasta içeren yiyecekler, baklagiller gibi yiyecekler buna örnek gösterilebilir.

Karbonhidratlar arasında yer alan şekeri diyet programından çıkarmak elbette ki bir çözüm değildir. Gün içinde alınması gereken enerji miktarına göre karbonhidrat alımı sağlanmalıdır. Sağlık açısından vücudun şekere ve karbonhidrat içeren ürünlere de ihtiyacı vardır. Fakat aşırısına kaçılmaması gerekir.

Besinler İyi – Kötü Diye Ayrılmamalı

Sağlık açısından vücut dengesini korumak oldukça önemli rol oynuyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme programı yapılarak buna uyulması hem kilo verme açısından hem de kiloyu sabitleme açısından gerekli. Besinlerden aldığımı enerji oranı gün içinde harcadığımız enerjiden düşük olması gerekiyor. Aksi durumda kalıcı kilolar vücuda yerleşerek vermesi oldukça zor bir hal alır.

İstediğimiz kiloya ulaşmak için bazı besin kaynaklarını hayatımızdan çıkarmamız gerekebilir. Fakat tek tür beslenmek sağlıklı bir diyet programı olduğu söylenemez. Bundan dolayı besinleri iyi veya kötü diye ayırarak tüketmek yerine, dengeli ve vücudun gerekli miktarı kadar almak gerekir.

Şok Diyet

Şok diyet sürekli olarak yapılmaması gerekir. Günlük olarak yapılarak ara verilmeli ve vücudun gerekli olan besinlerini tüketmek gerekir. Şok diyetin zayıflama etkisi doğru yapıldığı zaman mümkün olacaktır.