• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Soğuklarda Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Soğuklarda Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz?
  • 1

Soğuklarda Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz?SOĞUKLARDA CİLDİMİZİ NASIL KORUYABİLİRİZ?

Değişen hava koşulları, sert ve rüzgarlı havalar, klima ve kaloriferlerin etkisi, bilgisayar başında geçirilen uzun zamanlar cildimizi oldukça zorluyor.

Kış aylarında soğuyan havaya karşı, vücut ısısının kaybolmaması için kan dolaşımını azalır, ter ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışır. Kan dolaşımı yavaşladığında, cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddeleri alması zorlaşır. Böylece, cilt kuruluğu başlar ve cilt yağ kaybetmeye başlar.  Bunlarla birlikte cilt hassaslaşır, dış etkilere karşı kendisini koruyamaz ve kaşınmaya, kızarmaya, renk değiştirmeye başlar. Lipid bariyeri dediğimiz koruyucu tabaka incelir. Cildin esnekliği azalır. Çatlamalar, pullanmalar görülür. Belirtilen etkileri gösteren cildin erken yaşlanmaması için hiç bir sebep kalmamıştır. Cildin lipid tabakasının desteklenmesi gerekir. Cilt tipimizde kış günlerinde değişikliğe uğradığından kışın cilt bakımı yaparken kullanılan cilt bakım ürünleri, yazın kullanılan cilt bakım ürünlerinden farklı olmalıdır. Kışın cilt bakımında kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri daha yüksek olmalıdır.

Eğer kışın cilt bakımına dikkat edilmezse kırışıklık, çatlama, sarkma, leke gibi problemlerle karşılaşılabilir.İşte cildinizi korumanız için öneriler;

 

  • Yüz ve Vücut İçin: Cildinizin kurumasını engellemek için kremli, yağlı sabun ve jeller kullanmanız cildiniz için faydalı olacaktır. Seçtiğiniz ürünlerin yan etkilerine ve anti alerjik olmalarına dikkat etmelisiniz. Cildiniz soğuk havayla fazla temas halinde kalmayacaksa, yağ oranı yüksek ürünlerle cildinizi boğmak yerine nemlendirici tercih edebilirsiniz. Isı oranı yüksek alanlarda nemlendirici daha faydalı olacaktır.
  • Beslenmenize Önem Verin: Sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler, cildin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri vücuda alırlar. Ayrıca Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttırır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de, kışın cilt bakımının daha etkili olmasına yardımcı olurlar.
  • Cildin Nem Dengesi Sağlanmalı: Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz, kış aylarında biraz daha şanslısınız demektir. Yağlı ciltler soğuğa karşı daha dayanıklıdır. Yağlı ciltlerin soğuk havalarda asıl problemleri nem dengesini sağlamakta zorlanmalarıdır. Bu yüzden bu cilt tipinin nemlendiricilere ihtiyacı vardır. Ama nemlendiriciyi soğuğa çıkmadan önce değil, özellikle gece yatmadan önce uygulamak daha sağlıklı olacaktır.
  • Cildinizde Dökülmeler Varsa: Kuruluktan kaynaklı dökülme problemlerini fondöten ile kapatmazsanız iyi olur. Fondöten kullanmanız yüzünüzde pul pul görüntü oluşturacak yani cilt için daha kötü olacaktır. Yüzünüze düzenli olarak peeling yapmanız bu sorun için etkili bir çözüm olacaktır. Aynı zamanda gece kremi kullanmalısınız. Nemlendirici içeren, leke önleyici, güneş koruma faktörlü fondöten seçimi yapmalısınız.
  • Ölü Deriyi Yenileyin: Soğuk havalarda cilt ihtiyacınıza göre zaman aralığını ayarlayarak, profesyonel uygulamalar, bitkisel kök hücreli jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakası yenilenmesini sağlamalısınız.
  • Kan Dolaşımını Hızlandırın: Soğuk havalarda sabah ve akşam düzenli yaptığınız cilt temizliği ve bakımında, önce sıcağa yakın ılık su kullanmanız, cildinizi durularken sonlara doğru soğuk su ile bitirmeniz cildinize şok etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımının artması aynı yaz aylarında olduğu gibi yağ ve ter bezlerini harekete geçirerek cilt yüzeyini yumuşatır ve dengeler.
  • Cildinize En Uygun Nemlendiriciyi Seçin: Cildinize uygun nemlendirici seçmeniz hem çok kolay hem de çok önemlidir. Aksi halde kullandığınız ürün bir işe yaramadığı gibi başka sorunlara neden olabilir. Her banyonuzdan sonra nemlendirici uygulamalı ve kuruluk hissettiğiniz zamanlarda nemlendiriciler daha sık uygulanmalıdır.

 

 

 

 


ETİKETLER