• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Soğuk Suyla Duş almanın Faydaları

  • 1

Sıcak su ile duş almak herkesin rahatlamasını ve gevşemesine yardımcı olur. Soğuk su ise her ne kadar ürpertici gibi gelse de birden fazla faydası var. Soğuk duş almak ilk önce zor gelir. Fakat ilerleyen zamanlarda vücut buna alışarak ani bir tepki göstermez. Peki, soğuk suyun faydalarını bilseniz hala sıcak su ile mi duş almayı tercih ederdiniz? İşte soğuk duş almanın faydaları;

Gün İçinde Daha Verimli Olacaksınız

Sabahları sıcacık yataktan çıkmak oldukça zor olur. Fakat soğuk bir duş sizi kendinize getirecek ve dinç olmanıza yardımcı olacaktır. Duş esnasında tüm hüreler harekete geçerek kan dolaşımı da hızlanır. Böylece verimli bir gün geçirmeye hazır olursunuz.

Psikolojik Sorunlara İyi Gelir

Yoğun bir gün geçirdiniz oldukça stresli ve yorgunsunuz. Bu yorgunluğu üzerinizden atmak için soğuk duş alabilirsiniz. Soğuk duş sinir seviyenizin düşmesine yardımcı olacak. Bu nasıl olur diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Beyinde depresyonla savaşan norepinefrin adında bir hormon vardır. Bu hormonu etkileyen bir mavi bölge mevcut bulunuyor. Soğuk suyun bu bölgeyi etkilemesi üzerine depresif sorunlar sakinleşiyor ve beyni uykuya dahi geçmesine yardımcı oluyor.

Cilt ve Saç Bakımında Etkilidir

Çok sıcak bir su ile yıkandığınızda saçınızın PH dengesi bozulur. Kuru ciltli olan kişilerde bu daha fazla etkiler. Cildin pul pul dökülmesine neden olur. Ciltte olduğu gibi bu durum saç derisi içinde aynı etkiyi gösterir. Saçta kepeklenme, yağlanma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Soğuk su ile yıkanan saç parlamaya, nemlenmeye ve saç derisi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Cilt içinde nemlendirmeye yardımcıdır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Soğuk su vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücutta bulunan toksinler gitmesi ile hızlı zayıflamaya yardımcıdır.

Doğurganlık Hormonlarını Artırır

Sıcaklar erkekler için sperm sayısının düşmesine neden olur. Eğer sperm sayısında sıkıntı yaşıyorsanız sıcak suyla değil de, soğuk su ile duş almanızda fayda var.

Konsantrasyon Artar

Soğuk duş vücutta ki besin maddelerinin iyileşmesine yardımcı olur. Konsantrasyon artışı sağlar.