• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sivilceye Neden Olduğunu Bilmediğiniz 5 Etken

sivilce
  • 1

Sivilceye Neden Olduğunu Bilmediğiniz 5 Etken

Sivilceler cilt ve yüz güzelliğinin düşmanı. Bilinçsizce kazımaya ve patlatmaya çalışmanın sivilceleri yara ve ize dönüştürebileceği gibi çoğalttığı da biliniyor. Eğer sivilcelerinizle ilgili herhangi bir cilt uzmanına (doktora) gitmediyseniz, her şeyden önce size bir cildiye uzmanına görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer sizde sivilceye neden olan en önemli etkenler hakkında bilgi sahibi olmak ve bunlardan uzak kalarak sivilce problemlerinizi azaltmak istiyorsanız okumaya devam edin…

1. Makyajla Uyumak

Makyajla uyumak cildinizde bir çok probleme neden olabileceği gibi sivilce ve akneyi de tetikleyebilir. Cilt uzmanları, kadınları makyajla uyumamaları konusunda uyarıyor!

Makyajla uyuduğunuzda yüzünüzdeki gözenekler tıkanarak cildin nefes almasını engeller. Bu da yüzünüzde hızla bakteri oluşumuna neden olur. Kendini yenileyemeyen cilt iltihaplara bile neden olabilir. Bu problem doğrudan sivilce oluşumuna yol açar.

2. Parmaklarınız Sizce Masum Mu?

Yüzünüze sürekli parmaklarınızı koymak sivilce oluşumuna neden oluyor! Gün içinde ellerimizi ne kadar sık yıkasak da her yere dokunan ve dokunmak zorunda olan parmaklarımız bakteri taşıyor olabilir.

Yüzünüze sık sık elleriniz ve parmaklarınızla dokunmak yüzünüzde sivilce oluşumuna neden olduğu gibi sivilcelerin iltihaplanmasına da yol açabilir.

3. Cildimi Temizliyorum Sanıp Yanılmayın

Cilt temizleyicilerini çok fazla kullanmak beklediğinizin tam tersi etki yapabilir! Sivilceler hızlı geçsin diye normalden fazla yüz temizleyici ürünler kullanmak yüzünüzde beklenmedik sonuçlara neden olabilir.

Çoğu yüz temizleyicisi alkol, yapay renklendiriciler, parfüm ve bir takım yağ çeşitleri içerir ki bu maddelerin cilt için iyi olduğu kesinlikle söylenemez. Vücudunuz tepki gösterip normalden fazla sivilceye neden olabilecek bileşenler salgılayabilir. Örneğin, saçınızı her gün yıkadığınızda saçlarınızın 1 günde yağlanmaya başlaması gibi.

Bazı yüz temizleyicilerin gereğinden daha sık kullanılması, cildinizde sivilce oluşumu için uygun bir ortam hazırlar. Vücut bunu sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) salgılayarak yapar. Bu sırada ürün kullanıcısı yüzünü temizlediğini düşünürken, daha fazla sivilceye maruz kalabilir.

>> Aynı şekilde yüzünüzü herhangi bir temizleyici kullanmadan aşırı sıklıkla yıkamak da yüzünüzü kurutarak vücudunuzun o bölgedeki yağ üretimini arttırmasına neden olabilir.

4. Havlu ve Yastığa Dikkat

Havlu ve yastık… Bu ikiliden biri gün içinde defalarca el ve yüzümüze dokunurken, diğeri de gece saatlerce bizimle birliktedir. Havlu ve yastık kılıfını sık sık değiştirmemek, ölü deri hücrelerinin ve bakterilerin el ve yüzünüze bulaşması anlamına geliyor. Bunun sonucu ise malum: bakterilerin ve ölü deri hücrelerinin yağ kanallarına girerek sivilceye neden olması.

Uyandığınızda odanızı havalandırıp yastığınızı temizlemeniz, sık sık kılıfını yıkamanız ve havlunuzu sık değiştirmeye özen göstermeniz ellerinizi ve yüzünüzü sivilceden koruyabilir. Havluya dokunduktan bir süre sonra yüzünüze dokunabilirsiniz. (2. maddeyi hatırlayın) Bu da haliyle eğer havlu yeterince temiz değilse, bakterileri yüzünüze taşıyabilir.

5. Stres, Stres ve Stres

Kendinizi stres altında, mutsuz ve bunalmış hissediyorsanız unutmayın: Metabolizmanız bunun farkında. Aslına bakarsanız stres olduğunuzda vücudunuz bir takım salgılar yapar. İşte bu salgılardan bazılar sivilceye davetiye çıkarıyor.

Vücuttan stres nedeniyle salgılanan hormonlardan bazıları yağ üretimini artırarak sivilce oluşumuna neden oluyor. Bu yüzden elden geldiğince gülmeye, sizi mutsuz eden etkenlerden uzak durmaya çalışın.


ETİKETLER