• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sivilceler İçin Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir?

  • 1

Sivilcelerinizle başınız dertte ve artık ilaçlı tedavilerden sıkıldıysanız doğal yöntemler arayışında olabilirsiniz. Birçok kozmetik akne ilacının etken maddesini içeren birkaç malzeme ile sivilceler ve sivilce izleri için çözüm üretebilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Sivilce Tedavisi

Cilt tonunu değiştirir ve gelecekteki skar oluşumunu önleyebilir. Eşit miktarda ham, filtre uygulanmamış elma sirkesi ve suyu karıştırın. Kulak çubuğunu içine batırın ve yaraların üzerine uygulayın. 5 dakika bekletin, sonra su ile durulayın. Bunu günde bir kez yapın. Alternatif olarak, 2 yemek kaşığı çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesi ½ fincan su ve 2 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Akne izleri üzerine uygulamak için bir kulak çubuğu kullanın. 10 ila 15 dakika bekletin, sonra su ile durulayın. Bu ilacı günde bir kez kullanın. Elma sirkesinin güçlü etkisini desteklemek için ise hem yüzünüzü nemlendirecek hem de varsa akne izlerinize iyi gelecek olan Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, cilt dokusunu onarmaya yardımcı maddeler olan, E vitamini ve yağ asitleri açısından zengin bir kaynaktır. Cildi düzgün bir şekilde nemlendirir ve izlerin daha az fark edilir görünmesini sağlar. Doğrudan yara izleri üzerinde biraz sıcak organik hindistan cevizi yağı uygulayın. Etkilenen bölgeye 5 ila 10 dakika masaj yapın. Ilık suyla durulamadan önce en az 1 saat bekletin. Bir başka seçenek de, birkaç damla lavanta yağını 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağında karıştırmak, etkilenen bölgeye uygulamak ve birkaç dakika hafifçe masaj yapmaktır. 20 ila 30 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bu ilaçlardan birini haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

E Vitamini Serum ve Kapsüllerinin Sivilceye Etkisi

Akne izleri için başka bir kolay tedavi E vitaminidir. Yara izlerinin solmasına yardımcı olabilecek etkili bir antioksidandır. Cildi nemlendirir, hasarlı dokuyu onarmaya yardımcı olur ve yara izlerinin görünümünü en aza indirgemek için cilt tonunu açar.  E vitamini jel kapsülünün ucunu delin ve içeriklerini çıkarın. Yağı doğrudan skarlı deriye uygulayın.