• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sivilce Nasıl Geçer? Maske, Peeling ve Doğal Çözümler

yüz güzelliği
 • 1

Ruh hali ve kendinize olan güveninizi sağlıkla ışıldayan bir cilt kadar artıracak bir şey daha olamaz! Bu makalede sivilce ile ilgili fark etmesek de sürekli yaptığımız hataları, evde kendi başımıza sivilceleri geçirmek için yapabileceğimiz maskeleri, bazı beslenme önerileri ve sivilcelere karşı iyi gelen birkaç bitki kürü tavsiyesi bulacaksınız.

Uyarı: Bu makalede sivilceler için hazırlanmış maske, peeling ve karışım tavsiyelerini uygulamak cildinizde alerjiye neden olabilir. Alerji testi için karışım ve maskeleri hazırladıktan sonra mutlaka bileğinizde deneyerek test ediniz. Herhangi bir iritasyon meydana gelirse kullanmayınız.

Sivilce Tedavisindeki Yanlışlar

Sivilceleri tedavi etmek isterken sıklıkla yapılan yanlışlardan başlayalım. Eğer önce bu yanlışları halletmezsek, uyguladığımız çözümler sadece geçici iyileşme sağlamaya yarar. Aşağıda bahsedilen yanlışları düzeltip çözüm yollarına başvurursak bu kez sivilceleri kalıcı bir şekilde geçirebiliriz.

Peki sivilceleri geçirmeye çalışırken yaptığımız yanlışlar neler?

 • Sivilce tedasini yeterince uzun tutmamak

Cilt tedavilere çok yavaş yanıt verir. Sivilcelerin çıkması her ne kadar hızlı oluyorsa da iyileşmesi Colorado Hospital Üniversitesi Dermatoloji Profesörü Barbara R. Reed’e göre 6- 12 hafta kadar sürüyor. (1)

 • Tek seferde bir çok ürün kullanmak iyi sonuçlar vermez

Bir üründen hemen bir iki gün içinde pozitif sonuç almayı beklemek yanlıştır. Cilt bakımı ve sivilce tedavisi zaman alır. Üstelik doktor tavsiyesi olmadan bir ürünü diğer ürüne karıştırarak kullananlar bile var… Bu şekilde elde ettiğiniz ürünler cildinizin bozulmasına sebebiyet verebilir, aman dikkat!

 • Sivilceler genellikle kirden kaynaklanmaz

Çoğu insan sivilcelerinin kirden kaynaklandığını düşünerek, sivilceleri çıktığında yüzlerini fazlasıyla zarar verecek şekilde yıkar. Cildinizi gereğinden fazla temizlemek cildin koruyucu bariyerini zayıflatır ve zarar verir. Bazen, eğer cilt uzun süre temizlenmediyse yüzdeki gözenekler tıkanarak farklı sivilce problemlerine neden olabiliyor. Ancak bunlar biraz daha uç noktalardır. (WebMD)

 • Ve tabii ki sivilceleri sıkmak

Yara izi bırakma riskini beraberinde getiren ve iyileşme süresini kat kat uzatan yanlışlardan biridir.

Sivilceye Karşı Cilt Temizliği

Yukarıda saydığımız maddelere dikkat ettikten sonra sivilceyi geçirmek için evde yapılabilecek cilt temizliği ipuçlarına geçelim.

 • Her akşam doğal yağlar ile cildinizi besleyip arındırabilirsiniz

Yüzünüzü yağ ile temizlemek sizi endişelendirebilir. Özellikle de cildiniz yıkadıktan bir saat sonra hemen yağlanan bir cilt tipine sahipse. Ancak merak etmeyin! Eğer bu doğal yağlara karşı alerjiniz yoksa sonuçlar sizi hoşnut bırakacak. Yüzünüzde kalan makyaj kalıntılarınının nasıl temizlendiğini ve cildinizin nasıl yumuşadığını göreceksiniz. Bu yöntemle cildinizin bileşen ve yağ üretimi de dengelenecektir. Hangi doğal yağı kullanacağınızı seçmek için Cilt Bakımı için 6 Mükemmel Doğal Yağ yazımızı okuyunuz.

 • Sabahları cildinizi bal ile temizleyebilirsiniz

Kuru yüzünüze çay kaşığının yarısı kadar balı çok az ıslattığınız parmak uçlarınızla hafif vuruşlar ve masaj yaparak uygulayın. Balın antibakteriyel özelliği cilidnizi koruyacaktır. Ayrıca cildinizdeki fazla yağı alacak ve cildinizi nemlendirecektir. (2)

 • Yüzünüz için sabah ve akşam elma sirkesi kullanabilirsiniz

Bir spreyle cildinize sıkacağınız elma sirkesi cildinizin pH’ını dengeler ve sivilceleri yatıştırır. Elma sirkesi ve maden suyu karışımı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından da sivilce geçirici etkisiyle önerilmektedir. İbrahim Saraçoğlu’nun sivilce için önerdiği elma sirkesi ve maden suyu kürü ile ilgili detaylı bilgileri bu videodan edinebilirsiniz.

Sivilceye İyi Gelen Maske Tarifleri

Evde yapabileceğiniz bir kaç kür ve maske size çok yardımcı olabilir. Üstelik hem ekonomik hem de etkili!

 • Ev yapımı sivilce geçiren karışım

Minik cam bir kavanoza 2 çay kaşığı kadar jojoba yağı doldurun. Üzerine 1-2 damla havuç tohumu yağı ekleyin. Jojoba yağı cildinizi aşırı kurutmadan fazla sebumu yok eder. Havuç tohumu yağı ise çok iyi bir düzenleyici ve iyileştiricidir.

Cildinizi bir losyonla nemlendirin ve bu karışımdan birkaç damla alarak parmak uçlarınızla hafifçe yüzünüze masaj yapın. Bonus olarak size hızlı bir aromaterapi hissi verecektir.

 • Bal, tarçın ve hindistan cevizi ile sivilce lekelerinizdek kurtulun!

Yapmanız gereken basit bir maske. Bal ve tarçını hamur kıvamına gelene kadar karıştırın ve biraz taze rendelenmiş hindistan cevizi ekleyin. Bu karışımı banyonuzda küçük bir kapta tutabilirsiniz.

Bu leke kürünü bir kaç saatliğine uygulamak cildinize iyi gelecektir. Ancak yüzünüzün tamamını kaplayacak bir maske olarak kullanacaksanız, 10-15 dakika yüzünüzde bekletmeniz yeterli.

 • Sodyum bikarbonat peeling

Yani karbonat ( kabartma tozu) ile yapılan; siyah noktalarınıza, cildinizdeki pullanıp dökülmeye, cilt tonunuzu eşitlemeye yarayacak çok basit bir kür. Duştan önce de yapabileceğiniz basit bir uygulama ile çok iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Bunun için karbonat ile suyu karıştırmanız, yüzünüze ve boynunuza uygulamanız, bir kaç dakika bekletmeniz yeterli.

Ancak karbonatın güçlü bir alkan olma özelliği çok kullanım sonunda cildinizi tahriş edebileceğinden dolayı sık aralıklarla ve uzun süreli kullanmanız önerilmez.

Sivilceye İyi Gelen Mucize Yağ

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı son zamanlarda en çok duyduğumuz ve en çok olumlu yanıt aldığımız doğal sivilce geçiren tedavi edicilerden birisi.

Çay ağacı yağını bir miktar su ile karıştırın (tahminen ¼ bardak suya 5-10 damla) ve küçük bir top pamukla cildinize uygulayın. Makyajınızın altında bile kalabilir, cildinizden temizlemenize gerek yoktur. Antibakteriyel özelliği sayesinde hedefinize ulaşmanıza bir adım daha yaklaşacaksınız. (3)

Tüm bunların yanı sıra akne sorunu her ne kadar hormonal ve genetik olsa da mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan uzak durmak sivilce oluşumunu engellemek için çok önemlidir.

Detaylı yazımızdaki ipuçlarının işe yaraması ve sağlıklı bir cilde kavuşabilmeniz dileğiyle…


ETİKETLER