• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sivilce İzleri için Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

  • 1

Özellikle yüzde oluşan akne izleri kişinin özgüveni ve dış görünümü ile ilgili kaygı yaşamasına neden olur. Akne izleri için uygulanan tedavi yöntemleri genellikle pahalı ve uzun süreçlere gebedir. Ayrıca güvenilir, uzman dermatologlar tarafından yapılması gereken işlemlerden geçer. Akne izleri için evde bulunan malzemelerle yapılacak uygulamalar ise birçok dermatolog tarafından kabul görmüş durumdadır.

Akne İzleri İçin Kabartma Tozu Uygulaması

Akne izlerini temizlemek için kabartma tozu kullanabilirsiniz. Skar dokusu tabakasının solmasına yardımcı olmak için hafif bir eksfolyant olarak çalışır.

2 çay kaşığı kabartma tozu bir kâseye koyun.

İnce bir macun yapabilecek kadar su ekleyin.

Karışımı akne izlerine uygulayın.

Birkaç dakika bekletin, sonra durulayın.

Sivilce izlerini hafifletmek için birkaç hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın.

Not: Cildinizde sertleşebileceğinden, 2 dakikadan uzun süre ciltte kabartma tozu bulundurmayın. Cildinizi kurursa, tedaviyi hafif bir nemlendirici ile takip edebilirsiniz. Hassas bir cildiniz varsa bu ilacı kullanmayın.

Patates Sayesinde Akne İzlerinden Kurtulabilirsiniz

Patates, akne izleri için etkili bir ev ilacı. Patatesteki yüksek nişasta içeriği, yaraların ve lekelerin kaybolmasına yardımcı olur. 1 büyük patates rendeleyin ve suyu almak için tülbentten süzün. Bu suyu akne izlerine uygulayın. 20 dakika bekletin, sonra yüzünüzü durulayın. Alternatif olarak, patatesleri kalın dilimler halinde kesebilirsiniz. 1 dakika boyunca cildinize 1 dilim sürünüz, daha sonra yüzünüzdeki suyu 15 ila 20 dakika bekletin. Su ile durulayın. Yaralar kayboluncaya kadar bu ilaçları günde 2 veya 3 kez kullanın. Patates ile leke tedavisini desteklemek için çok iyi bir nemlendirici ve iyileştirici etkisi olan kakao yağını kullanabilirsiniz. Kakao yağı cildiniz için harika bir nemlendiricidir. Aslında, nemi kilitleyebilen cildin dermis tabakasına kolayca emilir. Cildinizi nemlendirir, cilt dokusunun yeniden büyümesini hızlandırır, bu da yara izlerini azaltır. Kakao yağı da cildinizin tonunu ve dokusunu geliştirir. Doğrudan yara izlerine az miktarda kakao yağı sürün. Kakao yağının cilde nüfuz etmesine yardımcı olmak için dairesel hareketlerle masaj yapın. Yatmadan önce bunu günlük yapın. Ertesi sabah yıkayın.


ETİKETLER