• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Selülite İyi Gelen 5 Mucize Yiyecek

selülite iyi gelen yiyecekler
  • 1

Derinin altından yağ depolarının görünür hale gelmesi, cilt üzerinde çukurlu bir görünüme sebep olur. Selülit erkeklerde nadir görülmekle birlikte her 10 kadından 8’inde selülit problemlerine rastlanmaktadır. Çoğunlukla bacaklarda ve kalçalarda görülür ve meydana gelmesinde bir çok neden söz konusudur. Selülite iyi gelen besinler bu görünüş problemlerini minimuma indirebilir.

Selülite neden olan etkenler arasında; cinsiyet, yüksek östrojen gen, stres, sağlıksız beslenme, aşırı kilo, insülin dengesizliği ve sporsuz bir yaşam sayılabilir. Selülitten korunmanıza ve var olan selülitlerin yok olmasına yardımcı olacak yiyeceklere sofranızda yer açmanın tam vakti!

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri vücudunuz için oldukça gereklidir. Bu faydalı yağ asitler aynı zamanda sağlıklı bir beslenme programı için destekleyicidir.

Sağlıklı damarlara sahip değilseniz, vücutta sağlıklı bir kan dolaşımı düşünülemez. Selülit, metabolizmadaki dolaşım bozulmalarından çok hızlı etkilenerek daha belirgin hale gelir. Bunu önlemek için Omega 3 yağ asitlerinin alımına özen göstermeliyiz.

** Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin dengeli alınması gerekir. Dengesizlik durumunda kalp hastalıklarına davetiye çıkabiliyor!

Omega-3 İçeren Yiyecekler

  • Somon, ton balığı, balık yağı,
  • Semizotu gibi yeşil yapraklı bitkilerin çoğu
  • Ceviz, Badem, Soya fasulyesi.

 

Brokoli

Brokoli, kanserden tutunda güzelliği etkileyen problemlerin çözümüne kadar bir çok sorunla mücadelede oldukça faydalı bir sebzedir.

Brokoli içerdiği bileşenler sayesinde selülit oluşumunu engeller. Bu mucize nereden mi geliyor? Brokoli, deri altındaki yağ liflerinin sertleşmesini durdurur. Böylece deri altındaki yağ depolarının çukurlu görünümünü engellemiş olur, yani selüliti.

C Vitaminli Meyve ve Sebzeler

C vitaminli yiyecekler selülite iyi gelebilir! Yapılan araştırmalar sonucu, C vitamininin vücudu kollajen üretimi için harekete geçirdiği saptanmıştır. (kaynak bölümüne bkz.)

Kollajenin sağladığı gençleştirici etkiler, cilt esnekliği ve cilt hasar tedavisi, selülit oluşumunu yavaşlatmada size yardımcı olabilir. Kollajen aynı zamanda cildinize dayanıklılık ve sıkılık katarak selülit görünümü azaltabilir.

Yeşil Çay

Bir yiyecek olmasa da bu listede yer almasa olmazdı. Yeşil çay hem içimi kolay olan, hemde içerdiği yüksek antioksidan seviyesi ile cildinizin genç kalmasını kolaylaştıracak çok yararlı bir çaydır.

Yeşil çay, kilo vermek isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği bir çay çeşidi ve vücuttaki yağ depolarını etkilediği de bazı araştırmalarda karşılaşılan bir durum. O halde selüliti daha başlamadan önlemek için oldukça yararlı bir seçim olacaktır.

Yeşil çay tüketim miktarına dikkat etmenizi ve aşırı tüketiminden sakınmanızı öneririz.

 Tavuk Göğsü

Selülit bildiğiniz gibi şeker dengesi bozukluklarından da meydana gelebilmektedir. İnsülin seviyesini dengelemek için tavuk göğsü yerinde bir tercih olacaktır. Eğer herhangi bir alerjiniz yoksa, tavuk göğsü hem yaptığınız selülit egzersizleri sonrası vücudunuzun ve bacaklarınızın kaslarını, içerdiği yüksek protein oranıyla onarıp, geliştirecek hem de şeker seviyesini dengeleyecek.

Tavuk göğsünü hazırlarken yağ kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Haşlamak ya da yağsız ızgara yapmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

 

Unutmayın, selülit ile mücadele sağlıklı bir beslenme ile başlar ve doğru bir egzersiz düzeni ile devam eder. Selülite neden olabilecek yiyeceklerden uzaklaşmalı, sağlıklı bir beslenme programı izlemeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız.

Kaynak:

popsugar.com

 ncbi.nlm.nih.gov