• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Selülit Olmaması İçin Ne Yememeli?

  • 1

Selülit hemen hemen her kadının başına gelen cilt problemlerinden bir tanesidir. Özellikle yaz aylarında tatile çıkacağımız zaman kabuslarımız olur. Peki, selülit nedir?

Selülit bacak, göbek ve kollarda ortaya çıkan portakal görünümünde ki yağlardır. Selülite neden olan belli başlı şeyler olurken, yaş ilerlemesi de bunlar arasındadır. Peki, selüliti önlemek için ne yapmalı? Selülit yapan yiyecekler neler?

Kollarda, bacaklarda ve göbekte derinin altında yağ birikintisi meydana gelir. Bu yağlar zamanla gözle görülür vaziyete gelebilir. Bu en ilerlemiş evresidir. Selülit, halk arasında portakal görünümünde ki pürüzlüğü ile de tabir edilir. Genel olarak kilo alıp vermeden kaynaklandığı düşünülse de aslen bununla ilgisi yoktur. Zayıf bir kişide de selülit görünebilir. Yaşın ilerlemesi de etkileyen faktörler arasında yer alır. Günlük hayatımızda severek tükettiğimiz şeylerin selülit neden olduğunu biliyor musunuz? Selülit görünümünden kurtulmak için bu yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.

Kızartmalar

Severek tükettiğimiz yiyeceklerin en başında kızartma geliyor. Patates, köfte ve daha birçok kızarttığımız yiyecek bize selülit olarak geri dönüyor. Yağlı olan yiyecekler vücudumuz açısından ve kalp için oldukça zararlıdır.

Şekerli Yiyecekler

Tatlıyı herkes sever. Fakat zararlı yiyeceklerin arasında yer alan tatlılar, şekerli ve şerbetli yiyecekler selülit oluşumuna neden oluyor. İşlenmiş şekerler kan şekerinin yükselmesine de neden olur. Alınan şeker vücutta yağa dönüşerek yağ birikmesine neden olur.

Tuzlu Yiyecekler

Tuzlu yiyecekler tansiyon, şeker, kalp hastalıkları, böbrek hastalığı, felç, karaciğer hastalığı gibi birçok hastalığı tetikliyor. Aynı zamanda selülit oluşumuna da neden olur. Kan dolaşımını engelleyen tuzu az tüketmekte fayda var.

Katı Yağ Tüketimi

Selülit yapan yiyecekler arasında katı yağlarda yer alıyor. Tüketilen yağlar katı olmaması gerekir. Bunun yerine doğal zeytinyağ, bitkisel yağ ve doymamış yağ tercih etmenizde fayda var. Özellikle marketlerde satılan tereyağlar yerine doğal tereyağ tercih etmenizde selüliti azaltmada etkili olacaktır.

Fasd Food

Dışarıda karnımız acıktığında fasd food yemeyi tercih ediyoruz. Bu davranışta selülit oluşumuna neden oluyor. Cips, kola, hamburger, dürüm gibi yiyecekler tüketmemelisiniz.