• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şeker Yerine Tüketilebilecek Besinler

  • 1

Şeker alışkanlığı bünyemizden çıkana kadar 21 gün ara geçmesi gerekiyor. Biliyorsunuz ki şeker sağlık açısından oldukça zararlı. Şekeri bırakmak isteyebilirsiniz. Ama bu o kadar kolay değil mi? Sizde şekeri bırakmak istiyorsanız kesinlikle tavsiyelerimizi dinlemelisiniz. Şekeri bırakmak için ne yapmalı? Şeker nasıl bırakılır? Şeker yerine hangi gıdalar tüketilmelidir?

Diyet yapan bir kişi için şeker oldukça tehlikeli bir gıda ürünüdür. Beslenme listelerinde adı geçmeyen şeker ne yazık ki vücudumuzun sık sık istediği besin kaynaklarından bir tanesidir. Bırakmak istiyorsanız şeker yerine bu gıdaları tüketebilirsiniz.

Şeker Yerine Ne Tüketmeli?

Bal

İşlenmiş şeker vücuda yağ olarak geri dönüyor. Bunun yerine doğal tatlandırıcılar kullanmanızda fayda var. Bal doğal tatlandırıcı olarak tüketebileceğiniz besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda sağlık açısından da faydalıdır. Tariflerinizde bulunan şekerin 4/3’ü kadar bal kullanmanız tatlandırmak için yeterli olacaktır.

Muz

Muz içerisinde de doğal tatlandırıcı bir lezzet olup, aynı zamanda değişik bir aroma da bulunuyor. Tatlı yemeniz gereken bir şey olduğunda muz kullanarak tarifinizi tatlandırabilirsiniz. olgunlaşmış bir muz tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Eğer muz olgun değil ise fırında ısıtarak olgunlaştırabilirsiniz.

Aynı zamanda canınız tatlı istediğinde muz tüketerek de bu isteğinizi bastırabilirsiniz.

Tuz

Tuz yiyeceklerin içerisinde ki tatlı oranını açığa çıkarır. Bu nedenle bir tutam tuz katarak yiyeceğiniz şeyin tadını daha belirgin hale getirebilirsiniz.

Vanilya

Genelde pasta tariflerinde kullandığımız vanilya muhteşem kokusu ile tatlandırıcı arasına giriyor. Kek, kurabiye gibi tariflerinize vanilya ekleyerek tadını daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Doğal şeker açısından zengin olan vanilya, şeker isteğinizi bastıracaktır.

Pekmez

Üzüm suyundan elde edilen pekmez doğal bir tatlandırıcı çeşitlerine örnek olarak gösterilebilir. Yine doğal bir tatlandırıcı arıyorsanız pastalarınız içerisinde kullanabileceğiniz güzel bir gıdadır. Aynı zamanda birçok hastalığa deva olarak da bilinen pekmez, kan oranınızı artırmaya, tokluk hissi vermeye de yardımcı olacaktır.

İncir

Doğal şekerli meyveler gurubunda yer alan incirde tatlı isteğinizi bastırabilecek besinler arasında yer alıyor. Eğer canınız tatlı istedi ise bir adet incir yiyerek hem tatlı isteğinizi giderebilir, hem de açlığınızı bastırabilirsiniz.