• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şeker Hastalarına Özel Besinler

  • 1

Bu yazımızda şeker hastalarına özel besinler nelerdir? Ve nasıl bir beslenme programı uygulanmalıdır? Konularına değinmek ve sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle, şeker hastalarının diğer insanlara oranla titiz ve dikkatli bir yaşam sürmesi oldukça ciddi bir konu olmaktadır. Bu sebeple, aşağıdaki önerilerimize kulak vermeli ve sağlıklı bir yaşamın en önemli unsurlarına sahip olmalısınız.

Tip 2 Diyabet Kontrolleri

Sağlıklı alternatif beslenme kaynaklarından birisi de, Tip2 diyabet kontrolleridir. 1 adet yumurtanın beyazında bulunan 4 gram yüksek protein ve 16 kalorilik içerik sebebiyle önerilmektedir. Kilo kayıplarınızı korumak ve şeker kontrollerinizi dengede tutmak adına Tip2 diyabet beslenmesinden yararlanabilirsiniz.

Tuzlu Krakerler

Şeker hastalığından mustarip birçok insana iyi gelen besinlerden olan tuzlu kraker, içeriğindeki mısır şurubu, maya, tuz, beyaz un ve bitkisel yağlarla oldukça sağlıklıdır. Az kalori alımının yanı sıra karbonhidrat içeriğindeki tokluk hissi ile de tercih edebilirsiniz. Kan şekerini düzenleyici, tokluk sağlayıcı ve dengeli bir atıştırmalık adına ekstra protein içeriğine sahip besinlerle de ekleme yapabilirsiniz.

Meyve Suları

Şekerli içecekler ve soda gibi içeceklerden fazla bir miktarda besin içeriği taşıyan meyve suları tercih edilmelidir. Meyve şekerinin aşırı olması gibi durumların kan şekerini yükseltebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Lif yönünden oldukça zengin olan meyve sularının kan şekeri seviyesinde devamlılık sağlaması ve kilo kayıplarını önlemedeki önemi sebebiyle tercih sebebi olduğu bilinmektedir.

Tam Yağlı Sütler Ve Beyaz Ekmek

İnsülin direncini düşürebilecek doymuş yağ içerikli besinlerin yanı sıra yağlı sütlerin sağlığınızı olumsuz yönde etkilemesi muhtemeldir. Bu sebeple, yağsız sütleri tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Krem peynir, tam yağlı peynirler, tam yağlı yoğurtlar ve krema gibi süt ürünlerinden uzak durmalı ve her zaman az yağlı besinler tüketmelisiniz. Şeker hastası diyeti olarak %1 oranında yağlı sütün herhangi bir zararı olmayacaktır. Beyaz un, beyaz makarna, beyaz pirinç ve beyaz ekmek gibi ürünlerin vücut içerisinde şeker benzeri hareket noktası bulunmaktadır. Bu nedenle kahvaltılarınızda beyaz ekmek tüketmeli ve yumurta ya da yağlı bir peynir ile de ekleme bir destek sağlayabilirsiniz.