• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şeker Alerjisi ve Belirtileri

  • 1

Karşımıza çıkan sık problemlerden bir tanesi olup, aslen ne olduğunu bilmediğimiz bir hastalık çeşididir. Rafine ürünlerin birçoğu zararlı iken şekerde bunlar arasında yer alıyor. Şeker alerjisi olan kişiler şeker tüketimini çok dikkatli bir şekilde yapmalı. Şeker alerjisini keşfetmeyen kişiler şeker yediklerinde ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Peki, şeker alerjisi nasıl gelişir?  Belirtileri nelerdir?

Rafine edilmiş şeker, şeker pancarının işlem görmesi ile sıkıştırılarak sofralarımıza, hatta çocuklara şeker olarak gelmesine denir. Bu şekerler birçok hastalığa yol açarken kanser olma nedenlerinden biride olabilir. Diğer alerji çeşitleri rastlandığı gibi şeker alerjisinde de aynı tepkimelere rastlanmaktadır. Vücuda giren maddeler bağışıklık sistemini harekete geçirerek tepkime oluşturuyor. Böylelikle alerjinin belirtileri ortaya çıkıyor.

Şeker alerjisinde belirtiler, kişinin şeker yemesinden sonra yaşadığı halsizlik ile ortaya çıkar. Halk arasında söylenen tabiri ise şeker çökmesi olarak bilinir. Aslen vücut aldığı şekeri sindirmeye çalışsa da sindirim tamamlanamaz. Böylelikle gaz sıkışması, ishal ve kramplar girer. Bu durumun tıptaki adı şeker intolerans olarak adlandırılır.

Bağışıklık sisteme geçmesi ile vücut değişik tepkimelere uğrar. Karın ağrıları, ishal, vücut kızarıklıkları ve kaşıntı gibi.

Meyvedeki Fruktoz Maddesine Dikkat!

Şeker alerjisi olup keşfedenler bazı meyve ve sebzeleri de dikkatli bir şekilde yemesi gerekir. Bazı meyve ve sebzelerde früktoz maddesi mevcut olur. Bu durumdan da şeker alerjisi olanlar etkilenir. Özellikle konserve şeklinde yapılan soslar ve yiyeceklerde de früktoz maddesi vardır.

Süt İçerisinde Laktoz Var!

Süt ve süt ürünleri içerisinde laktoz adında şeker maddesi mevcuttur. Bağışıklık sistemi bu maddeyi kabullenemez ve hassasiyet gösterir. Fakat şeker alerjisi ile laktoz şeker alerjisini bir birinden iyi ayırmak gerekir. İkisi farklı şeylerdir. Vücut bu maddeyi kabullenemez.

Şeker Alerjisi Belirtileri

  • İlk olarak sinüsler tıkanmaya başlar ve en yaygın belirtisi budur. Yüzde şişme, burunda tıkanıklık, baş ağrısı gibi belirtiler vardır.
  • Mide kırampları girmeye başlar.
  • Akciğerde alerjiye bağlı zor nefes alma başlar.
  • Üst solunum yolları hastalıkları başlayabilir.
  • Vücutta kızarıklık ve kabarmalar ortaya çıkarak kaşıntı hali olur.