• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şampuanlardaki Zararlı Maddeler

Şampuanlardaki Zararlı Maddeler
  • 1

Şampuanlardaki Zararlı MaddelerŞAMPUANLARDAKİ ZARARLI MADDELER
Şampuan denilince akla ilk gelen temizliktir.Herkesin düşündüğü gibi şampuansız yıkanan saçlar sanki temizlenmemiş hissi veriyor.Aslında şampuandaki zararlı kimyasallar temizlenmenin yanında şaça ve saç derisine ciddi anlamda zarar vermektedir.Kalitesiz ucuz alt sınıf ürünlerde bu tehlike dahada fazladır.Organik şampuanları kullanmanız daha iyi olacaktır.
Şampuanlardaki kimyasal maddeler ve zararları;
SLS ( Sodium Lauret Sulfate);
Kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
SLES ( Sodium Lauryl Ether Sulfate);
SLS gibi kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
Paraben;
Koruyucu özelliğe sahiptir şampuanın son tüketiciye kadar bozulmadan kalmasını sağlar.
Tuz;
Şampuanlarda kıvam artırmak yani jöle kıvamına getirmek için kullanılır,ciddi bir zararı olmamakla birlikte saçı sertleştirir,parlaklığını azaltır ve yıpranmaya sebep olur.
Boya;
Görsel alımlılığı artırmak için kullanılır ciddi zararları olmasa da hassas ciltlerde allerji benzeri şikayet yapabilir.
Koku (parfüm);
kullanıcının hoşuna gitmesi için çeşitli parfümler kullanılır bunların da ciddi bir zararı olmamakla birlikte kimyasal yapısı sebebiyle hassas ciltlerde kaşıntı ve allerjiye sebep olabilir.


ETİKETLER