• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı ve Daha Güzel Saçlar için 10 Öneri

saç güzellik
 • 1

Saçınızı nasıl yıkıyorsunuz? Şekillendirmek ya da parlatmak için nasıl ürünler kullanıyorsunuz? Saçlarınızın sağlığını artırıp ışıltılı bir parlaklık kazandırmak için aşağıda derlenmiş olan önerilere göz atın! Başlamadan uyaralım, ciddi saç veya deri problemi yaşayan ziyaretçilerimiz önce mutlaka tıbbi yardım almalıdır.

 1. Yağ Üretimine Göre

Saçlarınızı yıkama sıklığınızı cildinizin ve saç derinizin yağ üretimine göre ayarlamalısınız. Eğer saç deriniz normalden fazla yağ üretiyorsa bunun bir kaç sebebi olabilir: stres, saçı çok sık yıkama vb. Bu dengeyi normale döndürmek için öncelikle saçlarımızın yağ üretim seviyesine göre bir sıklıkta saçımızı yıkayabiliriz.

Cildimizin yağ üretimini biz yaşlandıkça azalır. Yani eskisi kadar şampuan kullanmamıza gerek kalmayabilir. Aynı cilt gibi, saç derimizde çok sık yıkamaya karşı kendini savunmaya alarak fazladan yağ üretmeye başlar. Eğer saçlarınız çok yağlanmıyorsa, normal sıklığın üzerinde yıkayarak yağ üretimini artırmaya neden olmak iyi bir seçenek değil.

 1. Omega – 3 tüketimini arttırın.

Omega – 3 yağ asitleri sağlık açısından çok önemlidir. Fakat vücut tarafından üretilemezler. Bu nedenle beslenme düzenine dahil edilmelidir. Omega -3 saç derisindeki hücrelerde yer alarak saç derinin ve saçın kurumasını önler. Somon, ringa, sardalye, uskumru gibi yağlı balıklarda çokça bulunur. Ayrıca bitkisel kaynaklı olarak avokado, kabak çekirdeği ve ceviz de omega – 3 açısından oldukça zengindir.

Alakalı: Saç Uzatan İbrahim Saraçoğlu Kürleri

 1. Çinko ve selenyum tüketimini arttırın.

Çinko ve selenyum mineralleri saç derisinin korunmasında önemli rol oynar. Çinko eksikliğinde saç dökülmesi, saç derisinde kuruluk ve saç derisinde pullanma oluşabilir. Bu nedenle be oranlı tüketimlerine dikkat edilmelidir. Güçlendirilmiş veya kepekli tahıllar, istiridye, biftek ve yumurta zengin çinko kaynaklarıdır.

 1. Özel olarak saç tipinize uygun olarak üretilmiş şampuan ve krem kullanın.

Örnek olarak saçlarınız boyalıysa boyalı saçlar için üretilmiş şampuan kullanmalısınız. Saçlarınız zarar görmüş ya da kimyasal tedavi uygulanıyorsa ikisi bir arada şampuanlar kullanmalısınız. Bir çok şampuan ya da krem markasının bu tarz farklı saç tipi ve ihtiyaca göre ürünleri bulunmakta. Size uygun olanı kullanmak uzun vadede saç diplerine ihtiyacı olan bakımı sunup iritasyonu giderecektir.

 1. Şampuanınızı saç derinize uygulayın.

Saçlarınızı yıkarken önceliğiniz saçlarınızın tümüyle temizlemektense saç derisini temizlemek olsun. Sadece saçlarınızı temizlemek, saçlarınızın rüzgârla donuklaşan ve kabalaşan bir hal almasına sebep olabilir.

 1. Şampuanlamadan sonra saç kremi

Saç kremi kullanmak saçınızın yıpranmış görüntüsünü önemli ölçüde onarır, parlaklığını arttırır, statik elektriği azaltarak saçlarınızı kuvvetlendirir. Ayrıca bazı zararlı UV ışınlarına karşı koruyucu görevi görür.

 1. Saç kreminizi saç uçlarınıza uygulayın.

Krem kullanımı saçlarınızın gevşek görünmesine sebep olur. Bu nedenle kremleri sadece saçlarınızın deriden uzak kısımlarına uygulayarak özelliklerinden faydalanırken, bu gevşek ve salık görüntüden korunmuş olursunuz.

 1. Yüzerken saçlarınızı koruyun.

Havuzlarda bulunan klorun yıpratıcı etkilerinde saçınızı yüzmeden önce ıslatıp kremleyerek koruyabilirsiniz. Sıkı boneler, yüzücüler için özel üretilmiş şampuanlar ve saç kremleri kullanarak nem kaybının önüne geçebilirsiniz.

 1. Zeytinyağı bakım kürü

Zeytinyağı saçınızın nemlenmesini, sağlıklı ve parlak görülmesini sağlar. Saça uygulaması ise oldukça basittir. 1 çay kaşığı saf zeytinyağını temiz ve kuru saçınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra sıcak nemli bir havluyla saçlarınızı iyice sarın. 20 dakika kadar yağın emilmesini bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

 1. Avokado ve yumurta sarısı bakım kürü

Avokado A, D, E vitaminleri yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Bundan dolayı saça uygulandığı takdirde saçlara ihtiyacı olan nemi kazandırırken yanı zamanda çabuk kırılmasının da önüne geçer. Çok basit yollarla saça uygulanabilir. 1 yumurtanın sarısını, 1 çay kaşığı saf zeytinyağını ve 1 çay kaşığı balı çırparak küçük bir kabın içinde karıştırın. Bir çatal yardımıyla yarım avokadoyu püre haline getirerek karışımla karıştırın. Elde edilen karışımı uçlardan başlayarak tüm saça uygulayın. 15 20 dakika kadar emilmesi için bekleyin. Sonrasında durulayıp şampuanlayın.

Kaynak

Homemade Beauty Treatments

Eating for Healthy Hair


ETİKETLER