• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Tırnaklara Sahip Olun

  • 1

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak düzenli tırnak bakımından geçer. Kişisel bakımın olmazsa olmazı olan tırnak bakımı oldukça önemlidir. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi ve törpülenmesi tırnak batması ve tırnak mantarı gibi pek çok sağlık sorununa karşı önlem almaya yardımcı olur. Tırnak kesiminde tırnak batması oluşumunu engellemek için dikkatli olunması da büyük önem taşımaktadır. Bayan ya da erkek fark etmeksizin sağlıklı tırnaklara sahip olmak hem toplumsal hem de kişisel bakım açısından büyük önem taşımaktadır.

Tırnak Batmasında Tırnak Kesiminin Önemi

Günümüzde en sık şekilde karşılaşılmakta olan tırnak problemleri arasında tırnak batması sorunu yer almaktadır. Tırnak batması genel olarak tırnakların yamuk ve özensiz bir şekilde kesilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Çünkü özensiz bir şekilde kesilmekte olan tırnaklar uzarken de biçimsiz bir şekilde uzamakta bu da tırnak batması problemine yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı tırnak kesiminin özenli bir şekilde yapılması daha sağlıklı bir tırnak yapısı açısından büyük önem taşımaktadır. Tırnak batması hem büyük bir acı verir hem de tırnak kenarlarında iltihaplanmalara yol açarak ciddi sağlık problemlerine ve şişmelere sebep olabilir.

Tırnak Bakımında Püf Noktalar

Sağlıklı bir tırnak yapısına sahip olmak oldukça kolaydır. Düzenli olarak yapılmakta olan manikür ve pedikür sağlıklı tırnak yapısının temelini oluşturur. Manikür ve pedikür uygulaması için kuaföre gitmenize gerek yok. Evde yapacağınız bu işlem tırnakların güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda mantar ve tırnak batması gibi sağlık problemlerini de ortadan kaldırmaktadır. Manikür ve pedikür işleminin en az ayda bir uygulanması sağlıklı tırnaklar açısından yeterli olacaktır.

Tırnak kırılması problemi genel olarak vücutta meydana gelen vitamin eksikliği ve sağlıksız beslenmekten kaynaklanırken bazen de tırnakların aşırı uzatılmasından da kaynaklanabilmektedir. Tırnaklarınızın daha sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız tırnaklarınızı belirli bir uzunluğa geldiğinde düzenli bir şekilde kesmeniz ve bol miktarda A vitamini tüketmeniz gerekmektedir. A vitamini süt ve süt ürünlerinde yer aldığı gibi aynı zamanda balık tüketimi de A vitamini alma konusunda büyük fayda sağlamaktadır.