• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanın Sırları

  • 1

Pek çok kişi sağlıklı ve göz alıcı saçlara sahip olmak ister. Saçlar çeşitli nedenlerden dolayı yıpranabilir, kırılır ve donuk bir görünüm alabilir. Saç bakım ve onarımı konusunda biraz bilgi sahibi olmakta yarar vardır diye düşünüyoruz. Sağlıklı saç yapısı için öncelikle içten saçı kuvvetlendirmek gerekir. Bunun için saçların kökten uca beslenmesi için saçlarımıza faydalı olan besinleri tüketmemizde fayda vardır. Saç sağlığını korumanın ve saçların bakımının iyi bir şekilde yapılması için dengeli bir şekilde beslenmemize dikkat etmek önemlidir. Sağlıklı saç yapısı için beslenmenin yanı sıra saçın yapısını bozan içeriğini tam bilmediğimiz şampuan, saç kremi, saç boyası gibi kimyasalları kullanmaktan da kaçınmalıdır.

Sağlıklı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçların sağlıklı bir görünüm kazanması saçların bakımı ile doğrudan ilgilidir. Sağlıklı saç bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı yazımızın devamında yer almaktadır. Saçların bakımı için öncelikli olarak saçımızın yapısını iyi bilmemiz gerekir. Saç yapımız yağlı, kuru mu yoksa karma mı ona göre bakım uygulamalıyız. Saçımız düz ya da kıvırcık yapıda olması da saç bakımında önemlidir. Saçımızın yapısını iyice tanıdıktan sonra saçımızın yapısına uygun şampuan ve saç kremi seçerek saçımızı yıkayabiliriz. Saç bakımında temizlik önemlidir. Özellikle yağlı saçlara sahip olan kişiler çok sık saçlarını yıkamayı alışkanlık haline getirmelidir. Saçımızı uygun şampuanla yıkadıktan sonra saçımızın yapısına uygun saç kremi kullanabiliriz.

Doğal Ürünlerle Saç Bakımı

Saçlarımızın doğal yoldan ürünlerle de bakımını sağlayabiliriz. Doğal ürünlerle saç bakımı olarak örneğin sirke saç bakımında çok etkili bir üründür. Saçlarımızı her yıkayışta durulama suyuna bir miktar sirke katarak saçlarımızı derinlemesine temizlemenin yanı sıra saçımıza doğal yoldan parlaklık ve hacim kazandırabiliriz. Sirke dışında sarımsak yağı, lavanta yağı, çam terebendi yağı gibi bitkisel saç bakım yağları ile de saçlarımızın bakımını muhteşem bir şekilde yapabiliriz. Bu yağlar saçların bakımını yapmakla kalmaz saçları kökten uca besleyerek saçların daha gür ve sağlıklı çıkmasında da etkili olur. Bu şekilde saç bakımımızda bu ürünleri yardımcı olarak da kullanabiliriz.