• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Ekmek Hangisi?

  • 1

İnsanın en temel ihtiyaçlarından birisi olan ekmek, hem kullanımı, hem de içeriği açısından büyük bir önem taşımaktadır. Diyet programlarına uygun ekmek çeşitlerinin yanı sıra sağlığı olumsuz yönde etkilemeyecek bir beslenme de yaşamınızı zenginleştirecektir. Peki, sağlıklı ekmek hangisi? Öncelikle, ülkemizdeki yeme alışkanlığına kapılmamaya özen göstermelisiniz. Lif yönünde büyük bir zenginlik taşıyan ekmek çeşitlerine yönelmelisiniz. Ekmek miktarınızı kontrol edememeniz durumunda aşırı kilo alımları ve dengesiz bir vücut yapısı ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda, sizler için seçtiğimiz ekmek çeşitlerine göz atabilir ve diyet programınıza ekleyebilirsiniz.

Tam Tahıllı Ekmekler

Besin yönünden oldukça yararlı olan tam tahıllı ekmekler, mısır, çavdar, yulaf ve arpa benzeri maddeler yönünden oldukça zengin olmaktadır. Vücudunuzdaki sindirim sistemini dengede tutan bu ekmek çeşitlerini değerlendirebilir ve sağlıklı ekmek tüketimine ilk adımınızı atabilirsiniz. Tam tahıllı ekmeklerin damar hastalıklarına ekstra bir şifa olduğu da bilinen diğer gerçekler arasındadır.

Yulaflı Ekmekler

Lif bakımından oldukça zengin olan yulaflı ekmekler, hem tokluk hissini dengede tutmakta, hem de glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle birçok insan tarafından tüketilmektedir. Kalp sağlığına iyi geldiği bilinen yulaflı ekmekler, sağlıklı ve hızlı kilo verme yöntemlerinde de oldukça etkilidir.

Tam Buğday Ekmekleri

Sağlık açısından popülerliği ile bilinen ve en sağlıklı ekmek arasında gösterilen tam buğday ekmeği, mineral ve vitamin bakımın bir hayli geniş çaplı bir skalaya sahiptir. Rafine edilmiş bir ekmek olmasının ve içerdiği buğday özlerinin tokluk hissini gidermesi sebebiyle, hem acıkmanızı önlemiş, hem de sağlıklı bir gelişim kaydetmiş olacaksınız. Beyaz ekmekteki aşırı kalori miktarının buğday ekmeğine nazaran fazla olması da, tam buğday ekmeklerinin diyet konusunda sıklıkla başvurulan seçenek olmasını doğurmaktadır.

Çavdar Ekmekleri

Beyaz un ile yapılan çavdar ekmekleri, içeriğindeki besin kaynakları açısından oldukça dikkat çeken bir ekmek çeşididir. Sağlıklı olmasının, içerdiği demir ve B Vitamini gibi besin zincirine bağlı olması ve kahvaltılarda sıklıkla tüketilmesinin temel direği olduğunu da eklemeliyiz. Diyet programınıza yararlı ve dengeli bir beslenmenin anahtarı olacağını akıldan çıkarmamalı ve çavdar ekmeklerini tüketmelisiniz.