• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Beslenmek İçin Kaçınılması Gereken Gıdalar

  • 1

Sağlıklı bir beden yapısına sahip olmak için yediklerimizin ve içtiklerimizin bunda katkısı büyüktür. Vücudumuzu iyi veya kötü şekilde şekillendiren tüketmiş olduğumuz besinlerdir. Sağlıklı beslenmede alınması gereken besinler olarak çoğumuzun aslında bildiği ama az uyguladığı yiyeceklerdir. Sağlıklı beslenmek için alınması gereken yiyecekler içinde süt, yumurta, yoğurt, peynir gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar, balık ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, taze meyveler gelmektedir. Bunlara ek olarak sağlıklı besin kaynakları içinde olmazsa olmazların içinde tabi su vardır. Sağlıklı bir vücut için bolca su tüketmek oldukça önemlidir. Hayat kaynağımız olan suyu günlük düzenli olarak sık olarak tüketmemiz oldukça önemlidir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmak için sadece sağlıklı gıdalarla beslenmek yeterli gelmez. Bunun dışında sağlığımız için bazı gıdalardan da uzak durmamız gerekir. Sağlıklı beslenmek için uzak durulması gereken gıdalar olarak şunları sayabiliriz:

  • Sigara ve alkol: Sağlığımızı önemli ölçüde tehdit eden maddeler içinde sigara ve alkol kullanımı gelmektedir. Bu maddelerin zararlarını uzun uzadıya sanırız bahsetmemize gerek yok. Hemen hepimiz bunların ne kadar kötü zararları olduğunu bilmekteyiz. Beden ve ruh sağlığı için bu besinlerden uzak durmakta yarar vardır.
  • Şeker, un ve tuz: Bu üç maddenin fazla tüketimi çeşitli hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Şeker, tansiyon gibi daha pek çok hastalığın yanı sıra fazla kilo alımı gibi sorunlara da neden olmaktadır.
  • Karbonhidratlı yiyecekler: Pirinç, makarna gibi karbonhidrat içerikli besinlerin fazla kullanılması kilo sorunu ile birlikte daha pek çok çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bu bakımdan bu yiyeceklerinde fazlasından kaçınmak gerekir.

Sağlıklı Beslenerek Kendinize Yatırım Yapın

Beden sağlığınız için kendinize yapabileceğiniz en büyük yatırım sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenme biçimi ile kendinizi ve sağlığını en iyi şekilde koruyun. Sağlıklı bir bedene sahip olmak ve pek çok hastalıkları önlemek için sağlıklı beslenme şeklinin önemi büyüktür. Bu bakımdan vücudunuzun düzenini bozan ve sağlığınızı tehdit eden her türlü zararlı besinlerden uzak durarak kendinizi ve sağlığınızı en iyi şekilde koruyun.