• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Beden Yapısı İçin Egzersiz Önerileri

  • 1

Sağlıklı yaşam biçimi için sağlıklı beslenme şekli ilk akla gelenlerden birisidir. Sağlıklı beden yapısı için sağlıklı beslenmenin tabi ki önemi büyüktür. Sağlıklı beslenme için vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almanın yanı sıra zararlı gıdalardan uzak durmak ayrıca önemlidir. Sağlıklı beden yapısı için beslenme dışında egzersizin de önemi büyüktür. Sağlıklı beden yapısı için egzersiz önerileri başlıklı yazımında sizlere faydalı olan egzersiz önerilerden bahsetmeye çalışacağız.

Günümüzde kilo alımı çağımızın en bilindik sağlık sorunlarından birisidir. Kilo almanın temelin yanlış ve düzensiz beslenme şekli olduğu kadar hareketsiz yaşam biçimi de kilo alımına ve neticesinde pek çok sağlık sorununa işaret etmektedir. Bunu önlemenin yolu ise hareketsiz yaşam biçiminden kurtulmak için egzersiz yapma olmaktadır.

Egzersiz Yapmanın Faydaları

Egzersiz yapmak insan sağlığına pek çok açılardan yararlar sağlamaktadır. Bu faydaları özetleyecek olursak egzersiz yapmanın faydaları olarak şunları söyleyebiliriz:

  • Egzersiz yapmak kişiye hem beden hem de ruh sağlığı açısından sayısız yararlar sağlar. Kişi egzersiz sayesinde hareketsiz yaşam biçiminden kurtularak daha enerjik olur.
  • Egzersiz yaparak daha sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşursunuz. Egzersiz yaparak gereksiz kilo alımından kurtulabilirsiniz.
  • Egzersiz ile bedeniniz şekle girer.
  • Egzersiz sayesinde daha zinde bir vücuda sahip olursunuz.
  • Egzersiz yapma kişinin kendine olan güvenini arttırır.

Egzersiz Yapma Önerileri

Sağlıklı beden yapısına sahip olmak için egzersizin öneminden bahsetmiştik. Peki nasıl bir egzersiz programı uygulamalıyız. Bunlar üzerinde durmaya çalışalım: Egzersiz yapma önerileri olarak şunları söyleyebiliriz. Egzersizin biçimi ve şekli kişiye göre değişebilir. Bunun için yapmaktan zevk aldığınız spor dalını seçebilir ve bununla uğraşabilirsiniz. Sevdiğiniz spor dalı ile uğraşmanız sizi egzersizden soğutmayacak ve düzenli olarak egzersizleri yapmanızı sağlayacaktır. Egzersizlerin düzenli yapılması faydasının görülmesi açısından önemlidir. Bu bakımdan her gün düzenli olarak kendinize uygun olarak seçtiğiniz egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Egzersiz yaparken çok fazla zorlayıcı hareketler yapmaktan kaçının. Özellikle gebelik döneminde egzersiz yapmak faydalı olsa da bu dönemde kendinizi çok zorlamayacak şekilde egzersizler yapmaya çalışın.