• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlam Bir İlişkide Bilinmesi Gerekenler

  • 1

İki kişilik ilişkiler her zaman için mükemmel bir şekilde geçmeyebilir. Tek taraflı ya da karşılıklı olarak ilişkilerde zaman içinde bozulmalar başlayabilir ve sorun anlaşılıp çözüm yolu bulunmazsa ilişki kökten sarsılıp bitebilir. Sağlam bir ilişki için neler gerekli, nelere dikkat edilmeli bu konulara ağırlık vererek ilişkinin temelini sağlam tutmak için çözüm önerilerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İlişki deyince iki kişinin kalpten birbirine hissedilen kuvvetli duygusu akla gelir. Zaman için bu his kuvvetlendikçe sevgili olarak başlanan ilişki evliliğe dönüşebilir. Ancak sağlam ilişkinin temeli evlilikle atılsa da sadece evlilikle devam etmez. Sevdiğinizle ya da eşinizle olan ilişkinize önem vermez ve bu ilişkiye emek harcamazsanız zaman içinde bu ilişkinizin temelinden sarsıldığına şahit olabilirsiniz.

Sağlam Bir İlişki İçin Neler Gereklidir?

Kişinin sevdiğiyle ilişkisinin sağlam düzeyde olması için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekir. Sağlam bir ilişki için gerekli olanlar ise şöyle sıralanabilir;

  • İlişkinizi sağlamlaştırmak istiyorsanız öncelikle ilişkinizi güven çerçevesinde tutun. Aranızda bağlılık ve güven yoksa ilişkinin temeli sarsılmaya yüz tutmuş demektir.
  • İlişkinizin iyi bir zeminde ilerlemesiniz istiyorsanız sevgiden önce saygıyı hayatınızda ilk sırada tutun. Birbirinizin kişilik haklarına riayet etmek ilişkide oldukça önemlidir.
  • Birbirinize değer verin. Ufak tefek hataları her zaman için bağışlamasını bilin.
  • İlişkiniz için emek harcayın. Emeksiz hiçbir iş bu hayatta yapılamayacağı gibi sevgi ve saygıya dayalı sağlam bir ilişki de ancak emek ölçüsünde elde edilir.

İlişkinizi Basitleştirmeyin

Belirttiğimiz gibi sağlam bir ilişkinin temeli güven, saygı ve emekle atılır. İlişkinizi basitleşmesi bu olguların ortadan kalkmasıyla ortaya çıkar. Sizde sevgiye, saygıya dayalı sağlam bir ilişki hayal ediyorsanız ilişkiniz için zaman ve emek harcayın. Onu içten fetetmek ve sağlamlaştırmak için çaba harcayın. Karşınızdaki yaptığınız bu çabayı hemen fark etmese de siz vazgeçmeyin. Zaman içinde emeklerinizin boşa gitmediğini anlayacak ve geriye dönüp baktığınızda çok iyi bir iş başarmış olduğunuzu göreceksiniz. Sevdiğinizi mutluluğu ve sizin mutluluğunuz için ilişkinizi sevgi, saygı ve güven çerçevesinde sağlamlaştırmaya özen gösterin.