• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saçlarınızı Yıpratan 5 Hata

saç kurutma
  • 1

Çevrenizde saçlarına hiç boya yapmamış ve elden geldiğince doğal kullanan insanların saçlarına dikkatlice bakın. Saçlarındaki doğallık ve canlılık adeta göz alıcı! Gün içinde zaman kazanmak için yaptığımız hatalar saçlarımızı uzun vadede o kadar yıpratır ki, tekrar eski haline getirmek için epey uğraşmamız gerekebilir. Saçlarınıza sağlıklı ve doğal bir bakım sunmak, saçlarınızın sağlığını ve güzelliğini hızla artırıp onarır. Bunun için Doğal Saç Maskeleri kategorimizden faydalanabilirsiniz.

Peki, saçlarımızın sağlık ve güzelliğini tehdit eden, hemen her gün yaptığımız basit yanlışlar neler? Bu yazımızda saçları yıpratan hatalara göz atacağız.

1- Nemli Saçı Isı ile Şekillendirmek

Tam kurumamış ve nemli saçı, düzleştirmek ya da şekillendirmek için saça uyguladığınız ısı veren cihazlar ciddi tehlikeye yol açıyor. Saçınızdaki nemin neden olduğu buhar, saç şekillendirme cihazlarının sıcağında saç derinize 3. derece yanığa neden olabilecek derecede hasar verebilir! Nemli saçlara bu denli sıcak cihazlarla şekil verirken dikkatli olun. Saç deriniz sandığınızdan fazla hasara uğruyor olabilir.

2- Kuru Şampuan

Hafta içerisinde birkaç gün seri halinde kuru şampuan kullanmak saç derinizin nefes almasını engelleyebilir. Kimyasallar ve kuru şampuanın yapısı, saç derinizdeki gözenekleri tıkayarak nefes almasını önler ve bu da saçlarınıza zarar verir. Saç derisindeki bozulmalar doğrudan saçların sağlığını etkileyerek saçların doğal güzelliğini yitirmesine neden olur.

Biliyorum, kuru şampuan bazen günü kurtarmak için mükemmel çözüm gibi görünebilir. Ancak çok sık kullanmak veya hafta içerisinde üst üste birkaç gün kullanmak saçlarınızı yıpratabilir.

3- Aşırı Sıkı Topuz ve At Kuyruğu

Saçlarınızı çok sıkı şekilde bağlayarak topuz veya at kuyruğu modelleri yapmak, sağlıklı saçlarınızın da zayıflamasına ve ufak hasarlar sonucu dökülmesine yol açabilir. Saçların çok toplu ve keskin durması güzel görünüyor, ancak saç derinizi zorlayacak şekilde aşırı sıkmamakta da fayda var.

Bunun yerine saçlarınıza sık kullanmamak kaydıyla şekillendirici köpükler ile o sıkı görünümü kazandırabilirsiniz. Ancak her halükarda şekillendirici ürünleri çok sık kullanmamak gerekiyor.

4- Saç Düzleştiriciyi Yanlış Kullanmak

Saçlarınızı şekil vermesi zor olduğu bir zamanda saç düzleştiriciyle düzleştirmeye çalışmak saçlarınızı yıpratacaktır. Saçlarınızı narin ve çok nadir bulunan bir kumaş gibi düşünün. Üzerine ütüyü acımasızca basıp bekletir miydiniz?

Saçlarınıza, şekil vermeyi kolaylaştıracak bir losyon uygulayın. Kuruduktan sonra saç düzleştiricisiyle düzleştirmeyi deneyin. 1. Hatayı unutmayın, nemliyken uygulamak saç derisini yıpratabilir. Losyon kuruduktan sonra, saçlarınız çok daha kolay şekillendirilebilecek olacak ve saç düzleştiricisiyle 1-2 denemede saçlarınız istediğiniz şekle ulaşacaktır.

5- Saçlarınızı Max Derecede Kurutmak

Siz hemen, “Evet evet çok sıcak olunca işte yıpranıyor.” Denemeden önce izin verin açıklayayım. Saçlarınızı yüksek sıcaklıkla kurutmak zamandan kazanmanızı sağlıyor, kollarınız yorulmadan kurutuyorsunuz evet ancak sorun sadece aşırı sıcağın saç derinizi yıpratması değil. Aşırı sıcak kurutma işlemlerinde, saçlarınızda ve saç derisinde bulunan bütün yararlı yağları yok edersiniz. Bu da gün içinde saçlarınızın renksiz ve cansız görünmesine yol açar. Aynı zamanda saçlarınız yağ bakımından beslenemeyeceğinden hasar görmeye başlar.

Bunun yerine daha uzun süre düşük bir sıcaklıkta kurumayı ya da saçlarınızı 1-2 havlu değiştirerek havlu içinde kurumaya bırakmayı tercih edebilirsiniz.

Güzelliğimizin en büyük desteklerinden biri şüphesiz ki saçlarımız. Saçların sağlığı ve güzelliği için saç bakımını ihmal etmeyiniz. Güçlü Saçlar için Besleyici Saç Maskesi Tarifi konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Bunu da Okudular: Sağlıklı ve Güzel Saçlar için 10 Öneri


ETİKETLER