• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saçlar Nasıl Yıkanmalı?

  • 1

Saçınızı yıkamak için “doğru yol” konusunda tamamen kafanız karışıyorsa yalnız değilsiniz. Her gün yıkamamız gerektiği söylendi, sonra da haftada birkaç kez yıkamamız gerektiği, şimdi ise neredeyse mümkün olduğunca yıkanmamalı önerileri geliyor. Tüm dünyada “no-poo” yöntemi çok trend. Bu trend şampuanların içeriğinde bulunan bazı maddelere karşı da yürütülen bir hareket. Saç tipine göre şampuan seçimi ve yıkama teknikleri kullanmak ise saçınızın sağlığı için oldukça önemli.

Saç Yıkama Teknikleri

Doğru teknikleri kullanmak saçınızın sağlığı, parlaklığı ve güçlü olması açısından önemlidir ama bazı yaygın hatalar mevcut ve bunları yapmak güzel saçlarınıza zarar verir. Öncelikle iyi bir durulama ile başlayın. Deterjan eklemeden önce çamaşırlarınızın durulama döngüsüne ihtiyacı olduğu gibi, şampuanı eklemeden önce saç iyice ıslatılmalıdır. Sıcak su, saçta sıkışmış herhangi bir kir veya ürünü çıkarmak için iyi olan kütikülü açacaktır. Saçınız ılık suda durulandığında, kafa derisinden yağları gevşetir ve kılçık açılarak kremi ya da şampuanı ancak bu şekilde emebilir. Uzun saçlarınız varsa, önce saç bakım kremi uygulamalısınız. Omuzların altında saçınız varsa, herhangi bir şampuanlamadan önce az miktarda saç kremi geçirerek ve hafifçe durulayarak hassas uçları kurumasına ve daha fazla hasara karşı koruyun. Bu sadece uçları sağlıklı tutmakla kalmayacak, kütikül içindeki herhangi bir deliği nem ile dolduracak, daha pürüzsüz hale getirecek ve parlaklığı artıracaktır.

Saç Yıkarken Kullanılan Şampuan Miktarı Nasıl Olmalı?

Özellikle kafa derinize yakın olan saçları yıkamalısınız, özellikle de ense kısmını şampuanla yıkamanız gerekiyor. Saç yıkamanın en iyi yolu köklerden sona doğrudur. Saç derisine en yakın saç en genç olanıdır ve kaçınılmaz olarak en yüce olanıdır, saçın ucu ise saçın en eski ve genellikle en kuru, en kırılgan kısmıdır. Kesinlikle ihtiyacınız olandan daha fazla şampuan kullanmamalısınız. Saçlarınız uzun veya kalınsa o zaman normal ölçünün iki katı kullanabilirsiniz. Sürtünme saçınızın kütikülüne kalıcı olarak zarar verebilir, saçlarda kırılma ve kıvrılmalara yol açabilir. Bu yüzden saçınıza nazik davranmalısınız. Saçınızı dolaştırabilecek dairesel hareketler kullanmayın. Kırılgan uçları ovalamayın veya çamaşır makinesinde bir bez parçasını yıkadığınız gibi ileri geri hareket ettirmeyin.