• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saçımızı Boyarken Nelerden Vazgeçtiğimizi Biliyor Muyuz?

Saçımızı Boyarken Nelerden Vazgeçtiğimizi Biliyor Muyuz?
  • 1

Saçımızı Boyarken Nelerden Vazgeçtiğimizi Biliyor Muyuz?SAÇIMIZI BOYARKEN NELERDEN VAZGEÇTİĞİMİZİ BİLİYOR MUYUZ?

Kadınların çoğu hayatlarının bir döneminde ya da daha fazla saçını boyatır. Kadınlar bazıları değişiklik için bazıları hayalindeki saç rengi için bazıları de beyazları kapatmak için saçlarını boyatırlar. Güzellik uğruna kullanılan saç boyaları aslında sağlığı tehdit ediyor. Güzelleşmek uğruna kullanılan pek çok kozmetikte olduğu gibi saç boyaları da zararlı bir takım maddeler içermektedir. Özellikle kurşun içeren boyalar sağlığı ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Bizler öncelikle şunu iyi anlamalıyız. Vücudumuza aldığımız kimyasallar hemen etki etmez bunların sonucunu yıllar geçtikçe daha iyi anlarız. O yüzden aman boşver dememeliyiz.

Finlandiya’da yapılan bir araştırma sonucunda  saç boyalarında oldukça  tehlikeli bir kimyasal bulunduğu ortaya çıktı.

Bu kimyasalın düzenli saç boyayan kadınlarda özellikle meme kanseri riskini çoğalttığı ortaya çıktı. Erkeklerde ise kanser riskini çoğaltıyor. Bu araştırmayı yapanlar kozmetik firmalarının ayda en az bir kere saçınızı boyayın tavsiyelerine uyulmaması gerektiğini ve bu ifadenin oldukça asılsız olduğunu belirtiyorlar.

Peki bu durum saçlarımızı hiç boyatmayacağımız anlamına mı geliyor. Tabi ki hayır. Saçlarımızı boyayabiliriz ama boyarken dikkat etmemiz gereken durumlar var.

Saçımızı Boyarken Nelere Dikkat etmeliyiz

  • Doğal olarak piyasa da satılan boyaların da bir çoğu doğal olmamakla birlikte zararlı kimyasallar içermektedirler. Organik boyaların arkasında BDIH(kontrol edilmiş doğal kozmetik) yazısı aranmalıdır. Bu yazı varsa zararlı kimyasalların kullanılmadığı anlamına gelir. Sonuç böyle olunca bu saç boyalarından uzak durmak ve   saçları boyatmamak anlamına gelmez tabi ki, zararlı kimyasalları içerin boyalardan kaçınmak doğal yöntemler ve doğal hazır boyaları kullanmak gerektirmektedir.
  • Evde ise kına gibi doğal renk verici hatta saçı besleyici özellikte bir takım doğal bitkilerden elde edilmiş yöntemlerle saçınızı boyayabilir açıcı olarak ta doğal papatya suyu gibi doğal ve zararsız yöntemleri tercih ederek hem güzel görünüp hem de sağlıklı kalmayı başarabilirsiniz. Hazır tüketime alışıldığı için bu doğal yöntemleri hazırlamak   zor gibi gözükse de hem saç sağlınız hem de genel   sağlınız için buna değer.

 

 


ETİKETLER