• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saç Tipinize Göre Kıvırcık Saç Yapımı

kıvırcık saç
  • 1

Kıvırcık saça sahip olan kadınlar günlük kullanımda daha tecrübelidir. Düz ve dalgalı saçlı bayanlar ise bu durum karşısında biraz zorlanabilirler. İşinizi biraz olsun kolaylaştırabilmek ve size zamandan kazandırabilmek için öncelikle kıvırcık saç modellerinin nasıl yapıldığıyla ilgili birkaç ipucu ve yapılış metodunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Düz Saçlı Bayanlar İçin Kıvırcık Saç Modeli Yapımı

Öncelikli tercihiniz; çok ince olmayan, orta kalınlıkta bir maşa seçimi olmalıdır. Eğer seçiminiz tamam ise maşanızı prize takın ve ısınmasını bekleyin. Bekleme esnasında zamandan kazanmak için saçınızı enseden başlamak üzere küçük ve ince parçalara ayırabilirsiniz. Eğer dilerseniz daha kalın parçalara da ayırabilirsiniz fakat ne kadar ince parçalara ayırırsanız işlem bitiminde saçınız o kadar doğal, şık ve bombeli duracaktır. Arta kalan saçlarınızı toka yardımıyla sabitleyebilirsiniz.

Maşa hazırsa başlayabiliriz. Az önce de belirttiğim gibi küçük ve ince parçalara ayrılmış olan saçlarımızı ense kısmından maşalamaya başlıyoruz. Bütün saçımıza bu işlemi uyguladık ve saçımız düğün başı gibi oldu. İlk etapta böyle olması çok normal. Hemen doğal görüntüye ulaşmak için saçımızın tamamını öne alıyoruz ve ellerimizin yardımıyla lüleleri birbirinden ayırıyoruz.

Bu işlemi de bitirdiysek krepe tarağı yardımıyla enseden üste kadar olan saçımızın tamamına krepe atıyoruz. Bozulacak diye endişe etmeyin. Krepe tarağı saçın sabit kalmasına daha fazla yardımcı olur. Krepe işlemi de sona erdiyse ellerinizle saçınıza küçük rötuşlar atarak önünü isteğinize göre şekillendirebilirsiniz. İşlem sona erdikten sonra tercih ederseniz saç spreyi kullanabilirsiniz. Bu işlem saçınızın daha uzun süre sabit kalmasına yardımcı olacaktır.

Dalgalı Saçlı Bayanlar İçin Kıvırcık Saç Modeli Yapımı

Düz saçlı bayanlara nazaran dalgalı saçlı bayanların işi biraz daha kolaylaşmış oluyor. Bayanlar arasında çok sık rastlanan “Saçım maşa tutmuyor hemen akıyor.” cümlesi, dalgalı saça sahip bayanların dilinde pek gezmiyor.

Hem günlük kullanım hem de özel günler için kullanabileceğiniz bir saç modeli tarifi hazırladık.

Orta kalınlıkta ya da daha kalın bir maşa tercih edebilirsiniz. Saçınızı çok ince parçalara ayırmanıza gerek yok. Dilerseniz ayırabilirsiniz fakat saçınız zaten dalgalı olduğu için çok fazla gerek duymayacaksınız.

Parçalara ayırdığınız saçlarınızı maşalamaya başlayın ve saçınızın tamamına maşa işlemini uygulayın. İşlemi bitirdikten sonra elleriniz yardımıyla, nazikçe dalgaları birbirinden ayırın ve saç spreyi uygulayın.

Alakalı: Hürrem Taç Gelin Başı Modelleri

Kıvırcık Saçlı Bayanlar İçin Öneriler

Sanırım bu konuda en şanslı ve vakitten fazla tasarruf eden bayanlar kıvırcık saça sahip olan bayanlar. Her ne kadar onlar için bakımı zor olarak dillendirilse de, konu kıvırcık saç modeli olunca en çok onlara gün doğuyor. Kıvırcık saçlı bayalar için iş çok daha fazla kolay olabiliyor. Tek ihtiyacınız olan malzeme saç köpüğü.

Saç şeklini daha özenli hale getirmek için saçlarınızın hafif nemli olmasına dikkat edin. Duştan sonra tamamen kurutmayın ya da eğer saçlarınız kuruysa hafif ıslatarak işe başlayabilirsiniz. Nemli saçı ikiye ayırın ve saç köpüğünü saçınıza uygulayın. Her iki tarafa da bu işlemi uyguladıktan sonra saçınızı arkaya alın ve elinizle birkaç dokunuş daha yapın. İşlem bittiyse saçınız kullanıma gayet uygun ve hazır durumda.

Alakalı: Yapımı Kolay Örgü Modelleri