• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sabah Kahvaltısının Önemi

  • 1

Kahvaltı günlük yaşamda sağlık ve beslenme açısından önemli bir yer kaplamaktadır. Sabah yapılan kahvaltı kişinin daha çok zinde kalmasına yardımcı olmaktadır ancak pek çok kişi sabah kahvaltısını atlamakta ve çoğu kişi kahvaltı yapmamaktadır. Oysaki sağlıklı beslenme açısından sabah kahvaltısı en önemli öğün olarak bilinmektedir ve sabah kahvaltısı yapmadan güne başlamamak gerekir.

Kahvaltı da doğru besin tüketimi de büyük önem taşımaktadır. Bazı kişiler kahvaltı yapmış olsa dahi sağlıksız besinler tüketmekte ve yapmış oldukları kahvaltıdan bir fayda görememektedir. Kahvaltı yapmayan kişilerde öğlen yemeğine kadar bitkinlik ve halsizlik gibi durumlar gözlemlenebilmekte bu durum da kişinin günlük yaşamını büyük ölçüde etkilemektedir.

Neden Kahvaltı Yapılmalı

Sabah kahvaltısı yapmayan kişilerde açlıktan kaynaklı olarak baş ağrısı, dikkat bozukluğu ve algılama sorunu gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra kahvaltıda sağlıklı ve protein içermekte olan besin tüketimi kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu sebepten dolayı sabah yapılan kahvaltı kişilerin sağlığı açısından hem bedensel hem de zihinsel olarak büyük önem taşımaktadır. Özellikle çocuklarda sabah kahvaltısının düzenli olarak yapılması zihin açıklığına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre uyandıktan sonra yaklaşık olarak 2 saat içerisinde kahvaltı yapılması gerekmektedir.

Kahvaltıda Neler Tüketilmeli

Uyumuş olsak dahi vücudumuz sürekli olarak çalışmaktadır. Sağlıklı bir yaşam açısından gece yavaşlamakta olan metabolizma hızlı bir şekilde çalışabilmek için enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu da düzenli ve sağlıklı kahvaltı tüketimi ile sağlanmaktadır. Kahvaltıda sağlıklı besin tüketimi kan şekerini düzenlemeye yardımcı olarak vücudun daha dirençli olmasına yardımcı olur.

Sağlıklı bir kahvaltıda tüketilmesi gereken başlıca öğünler arasında C vitamini içermekte olan meyve ve sebzeler, süt, domates, salatalık, peynir ve yumurta gibi besinler yer almaktadır. Süt ve süt ürünleri tüketimi beyinsel ve bedensel oluşumun güçlenmesine katkı sağladığı için büyük önem taşımaktadır. Kahvaltıda tüketilen kahve ve çay kafein içermekte olduğundan dolayı pek sağlıklı değildir ancak yine de çay alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız çayınızı limonlu olarak ya da çok demli olmadan açık bir şekilde tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.