• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Rokanın Faydaları

Rokanın Faydaları
  • 1

Rokanın FaydalarıROKANIN FAYDALARI
C vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olan roka turpgiller familyasındadır. Diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla daha güçlü bir aroması olan rokayı salatalarda, et ve sebze yemeklerinde, makarna soslarında da kullanabilirsiniz.
Faydalarını saymaya gelince;
-Bol miktarda K vitamini içeren roka,kemik gelişiminde oldukça etkili bir sebzedir.K vitamini ayrıca düzenli olarak alındığında beyin hücrelerinde yaşla birlikte oluşan tahribatı kemik rajatsızlıklarını en aza indiren önemli bir vitamindir.Çocukların sağlıklı ve sağlam iskelet yapılarının oluşması için bolca tüketmelerini öneriyoruz.
-A vitamini içeren sebzeler arasında ilk sıralarda olan rokayı göz sağlığımız için bolca tüketmemiz lazım.Özellikle göz sağlığının korunması açısından en önemli vitaminlerden biri olan A vitamininin eksikliğinde kornea sorunları, gece körlüğü, göz iltihabı ve kuruluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
-Roka sindirim sitemi için yararlı bir besindir. Hazmı kolaylaştırır, bağırsakların harekeini arttırır, böylece besinlerin daha kolay hazmedilmesini sağlar.Diyet yapanların listesinden eksik demeyeceği bir besindir.Düşük kalorili olması ile birlikte içindeki vitamin ve minerallerle diyetinizde vitamin mineral kaybetmemenizi sağlar.
-Soğuk algınlığı ve gribin çok olduğu kış aylarında bolca tüketmelisiniz.C vitamini gereksiniminizi rokadan karşılayabilirsiniz.
– İçeriğindeki antioksidan sayesinde diyabet hastalarının vazgeçemeyeceği bir besindir. İçersinde bulunan bazı maddeler insülin duyarlılığını arttırır ve kan şekerini sağlıklı ve dengeli bir seviyede tutar.
– Roka, folat bakımından zengin sebzelerden biridir ve 100 gram roka günlük folat ihtiyacının %24’ünü karşılar.
– Roka glukozinot içermektedir. Bu içeriğindeki bileşik sayesinde  başta akciğer ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok kanser çeşitlerinde olumlu etki göstermektedir.


ETİKETLER