• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Protein Nedir? Ne İşe Yarar?

  • 1

Protein kasları güçlendirmeye yardımcı olan ve vücut direncine doğrudan etki ederek enerji sağlayan bir etkendir. Proteinler vücut sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmaya göre proteinler insan vücudunun %20 oranında kısmını oluşturmaktadır.

Proteinler vücutta dokuların oluşturulmasında büyük etken sağlamaktadır. Tüketmiş olduğumuz besinlerden bazen farkında olmadan fazla protein depolamaktayız. Vücudumuza fazladan depolamış olduğumuz proteinler vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Proteinler kendi arasında basit proteinler, bileşik proteinler ve türev proteinler olmak üzere 3 çeşide ayrılmaktadır.

Proteinlerin kimyasal yapısının %50 oranında kısmı karbondan, diğer kalan kısımlar ise oksijen, azot, hidrojen ve kükürtten meydana gelmektedir. Besinlerden kolay bir şekilde alabileceğimiz proteinler genel olarak hayvansal gıdalarda büyük oranda bulunmaktadır. Beslenme düzeni protein bakımından büyük önem taşımaktadır.

Protein Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücut kendiliğinden protein üretemez. Bu sebepten dolayı vücudun protein ihtiyacını karşılayabilmek için protein bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi gerekir.  Et, balık, tavuk, yumurta ve süt ürünleri en çok protein içermekte olan besin grupları arasında yer almaktadır. Bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi vücudun günlük protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır. Protein miktarları besinlere göre farklılık göstermektedir.

Vücudun Protein İhtiyacı Ne Kadardır?

Vücudun günlük olarak alması gereken protein miktarı bulunmaktadır. Protein ihtiyacı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Günlük protein ihtiyacı belirlenirken boy, kilo, yaş ve vücut büyüklüğüne göre değişim gösterebilmektedir.

İnsan vücudunun özellikle çocukluk döneminde ve hamilelik döneminde proteine fazlası ile ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü bunlar sürekli olarak büyüme sağlayan ve gelişim gösteren kişilerdir. Ayrıca yaralanmalarda dokuların zarar görmesinde dokuların kendini yenileyebilmesi ve kısa süre içerisinde iyileşebilmesi için de protein ihtiyacında artış gözlemlenmektedir.

Günlük protein ihtiyacının düzenli bir şekilde karşılanması kasların sağlam olması ve vücudun su dengesinin düzenli olması için büyük önem taşımaktadır. Genel olarak insanların günlük olarak 40 gr ile 65 gr arasında protein alması gerekmektedir. Egzersiz yapan kişilerde ise protein alım miktarı normale oranla daha da yüksek olabilmektedir. Çünkü spor yapan kişilerin vücudunda proteine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.


ETİKETLER