• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Plank Hareketi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Plank Hareketi Nedir Ve Nasıl Yapılır?
  • 1

PLANK HAREKETİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?
Plank hareketi, yapması oldukça zor olan muhteşem bir karın egzersizidir. Tüm karın kasını çalıştırır. Boyun, sırt, bel, göğüs ve ön/arka bacak kaslarını güçlendirir; duruş bozukluklarını düzeltir.Omzun geride, göğüslerin yukarıda olmasını sağlar. En güzel yanı ise her yerde yapılabilir olmasıdır.
Özellikle spora çok fazla zaman ayıramayanlar ve karın yağlarından şikayetçi olan insanlar için bire bir plank egzersizlerini yapabilmek için tek ihtiyacınız olan şey uygun bir alan.
-Plank egzersizine başlarken düz bir zemine yüz üstü veyaz şınav çeker gibi uzanın.
-Vücudunuz dümdüz bir şekilde durmalıdır. Pozisyonda yere yalnızca dirsekleriniz,kolunuzun ön kısmı ve ayak parmaklarınızın uçları değmelidir.
-Bacaklarınızı omuz genişliğinde açmanız yeterlidir, bu egzersiz sırasında dengede olmanızı sağlar.
– Ellerinizi birleştirebilir ya da açık bırakabilirsiniz.
– Daha sonrasında yapmanız gereken karın kaslarınızı sıkmak ve 10 saniye boyunca bu pozisyonda durmak.Karın kaslarınızı sıkarken kalçanızın düşmediğinden emin olmalısınız.
Bu egzersizde tekrar olmadığından dolayı süreyle çalışılır. Yeni başlayan biri, 15-20 saniyelik 3-4 set yapıp dinlenmelidir.Plank hareketinde nefesi tutmamak, düzenli şekilde nefes alıp vermek gerekir.

Plank Hareketi Nedir Ve Nasıl Yapılır?


ETİKETLER