• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Perma Nedir? Saça Zarar Verir Mi?

  • 1

Perma saçın işlem görmesiyle kıvırcık hale getirilmesidir. Saç bir müddet kıvırcık olarak kalır. Son zamanlarda tekrar ilgi görmeye başlayan perma, bayanlar arasında oldukça konuşuluyor. Peki, perma zararlı mı? Nasıl yapılır?

Perma son zamanlarda trend haline gelerek tekrar gündeme geldi. Eski zamanlarda da sık tercih edilen saç modelleri arasında yer alıyor. Perma nedir, sorusuna gelince. Perma, saçın hacminin belli bir ilaç ile kıvırcık hale getirilmesidir. Perma nasıl yapılır?

Perma yaptırmak isteyen bir kişi kuaföre giderken mutlaka saçlarını yıkayarak temizlemesi gerekir. Bu sayede perma solüsyonu saça iyice nüfus eder ve hacimli saçlar elde etmenize yardımcı olur. Saça perma solüsyonu uygulanır ve bu sayede saça yeniden şekil verilir. Yani bigudi, saç aparatları ile saç istenilen boyutta kıvrılır.

Saç tekrar solüsyon ile ıslatılır. Bekleme sürecine geçilir. Belirli bir süre sonrasında saç açılarak, kıvırcık form elde edilir. Saç yıkanarak ilacı temizlenir ve kurutulur. Bundan sonraki her saçı yıkamanızda saçını kıvırcık bir forma sahip olacaktır. Belirli bir süreç saçınız kıvırcık olur. Saçı jöle veya saç sabitleyici ile elektriklenmesini gidererek kullanabilirsiniz.

Saç perma özelliğini 2 ay ile 1 yıl arasında kaybedecektir. Yine eski formunu almaya başlayan saçınız perma özelliğini kaybeder.

Perma Saça Zarar Verir Mi?

Perma yapılması güzel ve hoş olarak görünürken akıllarda bir soru işareti beliriyor? Perma zararlı mı? Saça zarar verir mi?

Permanın yukarıda nasıl yapıldığını anlattık. Yukarıda da belirttiğimiz gibi saça şekil verilmek için kullanılan perma solüsyonu kimyasal bir maddedir. Bu nedenle saça zarar vermesi kaçınılmaz oluyor. Bekleme süreci boyunca bu kimyasal saçta beklerken, aynı zamanda sıcağa da maruz kalmış oluyor.

Bu yapılan işlem saçın incelmesi ve ilerleyen süreçte dökülmesine neden olabilir.

Diğer bir zararı ise saça yüksek ısı uygulandığı için yanmalar meydana gelebilir. Bu nedenle uzman bir kişi tarafından bilinçli yapılmasında fayda var.

Aynı zamanda saç tiplerine göre perma yaptırmak gerekir. İnce telli saçların kopma ve yanma olasılığı daha fazla olduğu için uzmanlar önermez.