• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Partnere Güvensizlik

  • 1

Hayatımızda en önemli ilişkilerden biri ikili ilişkiler oluyor. Hayatı güzel yapan ve insanı mutlu eden her zaman için sevmek ve sevilmektir. Mutsuz giden ilişkiler nedeni ile hayatta yaşanan güzel şeyleri görmez hale geliyoruz. Peki, ikili ilişkilerde en sık yaşanan sorun nedir? En sık yaşanan sorunun kaynağına nasıl inerim?

Partnerinize güvenmiyorsanız bu sizin sürekli olarak onu kollama isteğinizi uyandırır. Oysaki karşılıklı ilişkilerde güven oldukça önemli bir kavram. Peki, karşımızda ki kişiye güvenmeyi nasıl öğreniriz. Güven kaybını nasıl gideririz?

İlişkilerde Güvenin Önemi

İkili ilişkilerde güven kavramı oldukça önemlidir. Güven duymadığınız bir kişi ile mutlu olmanız nerede ise imkansız. Bu nedenle ilk önce karşınızda ki kişi ile paylaşmayı ve paylaşmasını isteyeceksiniz. Güven denilince akla sadece yalan söylemek değil, her türlü karşıda ki insana güven duyabilmek gelir. İnsan paylaşınca mutlu olur. Zaten güvensizlik duygusuna kapılan ilişkiler oldukça kısa sürer.

İlişkide sahiplenme duygusu ile güveni aynı kefeye koymamak gerekir. Sana güveniyorum ama çevreye asla kelimesini çoğu zaman duyarız. Bu yanlış bir kelimedir. Böyle bir söz çok mantıksız hatta yersizdir. Özellikle bu söz sarf ediliyorsa bu söz güven değil, kıskançlığı bir belirtisidir. Böyle bir söz sarf eden kişi herkesten şüphelenir.

Bu nedenle karşıda ki kişi ile açık olmak gerekir. Güven kelimesi karşıda ki kişiye her daim omzunu yaslayabileceğin duygusuna kapılmaktır. Kıskançlık ile güven duygusunu bir birinden ayrıştırabilmek oldukça önemli.

Karşıdaki Kişiye Güvenme

Karşınızda ki kişiye güvenmeniz için onun size, sizin de ona güven vermeniz gerekir. Güven hayatı paylaşabilmek, kişinin arkasından iş çevirmemek, onunla dürüst olabilmektir.

Bir bakımdan dobra dobur insan denilir ya işte tam güvenilecek insan stilide budur. İçinde ki neyse yüzüne de aynısını söylemektir. Güvenmek için araya mesafe, engel, yalan, bahane girmemesi gerekir.

Peki, güvenmek için sınamak doğru mu? Güvenmek için sınamak doğru bir kavram değil. Zaten güvenen kişi karşısında kini deneme isteğine kapılmaz. Eğer ki karşınızda ki kişiyi denemek istiyorsanız zaten sizin ona güveninizin olmadığını gösterir.