• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Paketli Gıdalar Zararlı Mı? Zararları Neler?

  • 1

Gün içinde tükettiğimiz besinler tüm organlarımızı etkilediği gibi karaciğeri de etkiliyor. Sadece yağ değil şekerli ve tuzlu yiyeceklerin de karaciğeri etkilediğini biliyor muydunuz? Yiyecekler arasında lifli gıdalar karaciğerin hızlı çalışmasına neden olur. Peki, karaciğeri iyi veya kötü etkileyen gıdalar nelerdir? Hazır yiyecekler sağlığa zararlı mı? Hangi ürünlerden uzak durmalıyız?

Hazır Paketlenmiş Gıdalardan ve Abur Cuburdan Uzak Durun!

Cips ve hamur ile hazırlanmış yiyeceklerin içerisinde ya şeker ya da tuz ve baharat yoğun şekilde bulunuyor. Çalışırken yanımıza atıştırmalıklar alırız. Fakat hazır gıda yerine fındık, fıstık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi gıdalar tercih etmeye dikkat edin. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı gıdalar tüketmeliyiz.

Dışarı çıktığımızda fasd food ürünler, hamburger gibi yiyecekler yerine çantanıza sandviç hazırlayın.

Lifli Gıdalar Tüketin, Karaciğerinizi Koruyun

Lifli yiyecekler karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle gün içinde lifli ürünler tüketmeye gayret göstermelisiniz. Örnek verecek olursak kahvaltıda yulaf ezmesi, öğle yemeklerinde salata, karnabahar, lahana gibi….

Karaciğer sağlığınızı korurken zayıflamanıza da yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Patates Kızartması ve Hamburger Siroza Neden Oluyor

Patates kızartması, hamburger, yağlı yiyecekler siroza neden olan gıdalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda karaciğer hastalığını da tetikliyor. Doymuş yağdan hazırlanmış yiyecekler kilo almanıza neden olduğu gibi yağlanmaya ve çeşitli hastalıklara neden olur. Bu yiyecekler doymuş yağda hazırlandığı için uzak durmaya dikkat edin.

Şeker Tüketimini Azaltın

Tatlıyı hemen hemen hepimiz severiz. Fakat fazla tatlı tüketmek karaciğer hastalıklarına neden olur. Nedeni ise şekerin yağa çevrilmesine yardımcı olan organımızın karaciğer olması. Şekerin fazla tüketilmesi karaciğer yağlanmasına neden olacaktır.

Bol Su Tüketin

Her yazımızda karşılaşacağınız gibi karaciğer dostu olarak yine suyu öneriyoruz. Gazlı içecekler ve sporcu içecekleri yerine saf su tüketmek sağlık için atılan en iyi adımdır.

Kahve Tüketin

Kahveden vazgeçemem diyenler buna çok sevinecek. Çünkü karaciğer sağlığını koruyan içeceklerden bir tanesi de kahve oluyor. Gün içinde aşırıya kaçmadan kahve tüketmenizde hiçbir sakınca bulunmuyor.