• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Oruç Tutarken Halsiz Kalmamak İçin Öneriler

  • 1

Oruç tutarken enerjinin bitmesi üzerine gün içinde halsiz kalabiliyoruz. Bu halsizliğin asıl nedenlerinden biri iftar ile sahur arasında yapılan yanlış beslenmeden dolayı kaynaklanıyor. Oruç tutarken gün içinde dinç kalmak için ne yapmak gerekir. Ramazan ayında halsizliği ortadan kaldırmak için ne yapmalı?

Günümüz mevzusu ramazan olunca herkes acıktığı için enerjisi bitebiliyor, zamanını sinirli olarak geçiriyor. Gün içinde enerjik olmak için iftar ile sahur arasında doğru şekilde beslenmek gerekir. Yanlış beslenme gün içinde enerjimizin tükenmesine neden olabiliyor. Gelin birlikte neler yapmalıyız göz atalım.

Sahuru Atlamayın!

Gün içinde biten enerjinin yerine tekrar enerji depolayabilmek için kısa bir sürece sahibiz. İftar sonrasında yenilen besinleri gün içinde ki enerjimizi sağlaması için tüketmemiz gerekir. Sahur yapmadan tutulan oruçlarda gün içinde halsizlik yaşamak ve konsantrasyonu sağlayabilmek oldukça zor. 16 saat gibi uzun açlık sonrasında yumurta, peynir, süt, gibi yiyeceklerin yanı sora yulaf, buğday gibi besinlerle dengelemek gerekir. Lifli gıdalar ve sağlıklı karbonhidrat gıdaları tüketilmelidir.

Bunun yanı sıra çiğ badem ve fındık magnezyum açısından zengin gıdalar olduğundan sağlıklı yağ asitleri alımını da karşılar. Çiğ sebze ve yeşillikler lif açısından zengin besinlerdir. Bunları tüketmek kabızlık ve bağırsak rahatsızlıklarını önleyecektir. Aynı zamanda sahurda meyve tüketimi yapmak vitamin alımına da katı sağlayacaktır. Diğer bir yandan su ihtiyacımızı da giderir. Bol su içmeye her zaman önem vermeli, gün içinde ki su ihtiyacımızı iftar ile sahur arasında karşılamalıyız.

Su Tüketimine Dikkat!

Yeterli derecede su alımını ramazan ayında yapmamız gerekir. Belki sık tuvalete çıkacaksınız, ama iftar ile sahur arasında vücudun gerekli olan su miktarını karşılamalıyız.

Vücudun büyük bir kısmı sudur. Susuz kalmak halsizliğe, uyku haline ve baygınlığa neden olabilir. Orucunuzu açarken mutlaka su içmeyi unutmayın. Su tüketimi kan şekerinin e dengede kalmasına yardımcı olarak daha iyi beslenmemize neden olacaktır.

Yemekleri Yavaş Tüketin

Öğünleri yavaş ve geniş zaman yayarak tüketmenizde fayda var. Hızlı tüketim birden kan şekerinin yükselmesiyle insanda fenalaşmaya neden olabilir.