• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Neem Ağacının Cilde Faydaları

Neem Ağacının Cilde Faydaları
  • 1

Neem Ağacının Cilde FaydalarıNEEM AĞACININ CİLDE FAYDALARI
Cilt bakımında yeni trend “Neem ağacı”.Yaklaşık 15-16 metre boyunda olan ve tropik bölgelerde yetişen neem ağacının anavatanı Hindistan ve Sri Lanka’dır. Endonezya, Avustralya ve Batı Afrika’da da yetiştirilmektedir. Mahoganik ağaç ailesinden olan neem 30 metreye kadar büyür ve 2.5 metre gibi bir çapa sahiptir. Seyrek yaprakları sayesinde yıl boyunca gölge sağlar. Hızla büyür ve fakir topraklarda da yetişebilir.Günümüzde de neem ağacı mucizeleri insanlık yararına kullanılmaktadır. Neem ağacının medikal amaçlar için kullanılan kısmı odunsu gövde kısmı ve dalları, yaprağı, tohumu ve tohumundan elde edilen yağıdır. Çok nadir olarak çiçek, kök ve meyve kısımları da kullanılmaktadır.Yalancı tesbih ağacı olarak bilinen neem ağacının cilde faydaları oldukça fazladır.İşte bunlardan bazıları;

Akneleri tedavi ederek gözenekleri küçültür
Yüzünüzdeki aknelerdeki iltihabı ve mikrobu önlemekte oldukça faydalıdır.Cildin aknelerden temizlenmesini aynı zamanda şişkinlik ve kızarıklığıda önlemektedir.Geniş gözeneklerinizde küçülterek siyah noktaları azaltır.

Kuru ciltleri nemlendirir
Neem yağı cildinizi nemlendirerek kurumayı engeller.Aynı zamanda egzama sebebiyle kızaran kaşınan ciltte etkilidir.

Cilt tonunu dengeler
Neemde bulunan antioksidanlar melanin üretimini azaltarak cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Siyah lekeleri ve kızarıklıkları ortadan kaldırır. Tıkanan gözenekleri de açar.

Yaşlanma belirtilerini önler
Yüksek oranda antioksidan içeren neem, cildi çevresel faktörlerden korur. Hücreleri yeniler, cildin elastikliğini arttırır.Yüzünüzde kırışık ve belirtilerini en aza indirir.

Kepeği yok eder
Mantar önleyici etkiye sahiptir. Mantar enfeksiyonunu engeller, saç derisinde kaşımaktan kaynaklı inflamasyonu azaltır. Kuruluğu ve kaşıma hissini yatıştırır.Kepek oluşumunu ortadan kaldırır.

Bunların yanı sıra neem ağacının başka faydalarıda vardır.
-Diş eti hastalıklarını ve plak oluşumunu azaltmak için,
-Bazı göz bozukluklarının tedavisine yardımcı amaçlı,
-Burun kanamalarını durdurmak için,
-Bağırsak kurtlarını dökmek için,
-Kardiyovasküler hastalıklarda kalp ve damarları korumak için,
-Diyabetli hastalarda kan şekerini düşürmeye yardımcı olarak,
-Bazı karaciğer hastalıklarında, karaciğeri korumak için oral olarak kullanılmaktadır.
-Malarya (sıtma) tedavisinde ateşi düşürmek için
-Safra salgısının baskılanması için,
-Doğum kontrol amaçlı,
-Böcek ve sivrisinek ısırıklarında mikropları temizlemek için,
-Hemoroid ve bazı idrar yolları rahatsızlıkları için yaprakları,kökü ve yağı ve 475 mg.lık kapsüller olarak kullanılmaktadır.


ETİKETLER