• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Neden Omuzlarda Sivilce Çıkar?

  • 1

Sivilcenin sadece yüzünüzde mi gelişebileceğini düşünüyorsunuz? Sivilce, omuzlarınız da dâhil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde gelişebilir. Erkekler, kadınlardan daha fazla omuz aknesi çekmeye eğilimlidir. Yüzünüzdeki sivilceler gibi, omuz aknesi ölü deri, aşırı doğal yağ (sebum) ve diğer kirlilikler omuzlarınızda saç köklerini iltihap olduğunda ortaya çıkar. Bakteriler ayrıca gözeneklerinizde sıkışabilir ve akneye neden olabilir. Omuzdaki akneler ağrılı olabilir, çünkü bu kısımda gözenekler daha büyüktür, bu da sivilcelerin daha büyük olabileceği anlamına gelir. Ayrıca kızarıklık ve şişlik gibi başka belirtiler de olabilir. Omuzlarda sivilce oluşumuna birçok faktör katkıda bulunabilir. Bazı yaygın nedenler vücutta hormonal değişiklikler, antrenman sırasında sıkı giysiler giymek, sıcak ve nemli bir bölgede yaşamak, polikistik over sendromu (PCOS), yağlı kozmetikler veya cilt bakım ürünleri kullanmak ve bazı ilaçların kullanılmasıdır. Bazı durumlarda, omuzdaki sivilce, lazer tedavisi, tıraş veya ağdalama sonrasında ortaya çıkabilir. Obez, diyabetik veya zayıf bir bağışıklık sistemi olan insanlar da akneye daha duyarlıdırlar. Omuzlardaki akne ile uğraşmak bir uzay bilimi değildir. Sorunu düzeltmek için birçok basit ve kolay yol vardır.

İyi Bir Cilt Bakımı İle Sivilcelerden Kurtulabilirsiniz?

Omuz aknesi olduğunda, bu cildinize iyi bakmamanızın bir işareti olabilir. Bu nedenle, önleyici bir önlem olarak ve sorunu tedavi etmek için cildinize iyi bakmanız önemlidir.

Cilt hijyenini korumak için, atmanız gereken ilk adım, duş alarak cildinizi düzenli olarak yıkamaktır. Bunu yaparken, cildinizde biriken kiri temizlemek için hafif bir temizleyici kullanın. Duş yaparken, saç kremini saçınızdan tamamen yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca saç bakım ürünlerinizden gelecek herhangi bir kimyasal kalıntıdan kurtulmak için sırtınızı yıkayın. Bir egzersiz veya diğer terlemeyi tetikleyen aktivitelerden sonra cilt gözlerinde ter ve yağ birikmesini önlemek için en kısa sürede duşa girin. Haftada bir kez, gözeneklerinizi tıkayabilecek ölü deri hücrelerinden kurtulmak için peeling yapın. Güzellik ürünlerinizi dikkatlice seçin ve gözenekleri tıkayabileceği için yağ bazlı ürünler kullanmaktan kaçının. Sıcak bir kompres, hızlı bir şekilde omuz aknesinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sıcak, iyileşme sürecini hızlandıracak tıkalı cilt gözenekleri kanalından bakteri ve irin çekecektir.