• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Muzun Bilinmeyen Faydaları

  • 1

İnsan vücudunun vitamine ihtiyacı bulunmaktadır. Günlük olarak tüketilmekte olan her besin farklı bir vitamin içermektedir. Meyve tüketimi günlük vitamin ihtiyacını karşılayabilmek açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle muz kemik gelişimi açısından büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca yorgunluğu giderme ve bağırsak hastalıklarına da fayda sağlamakta olan muz demir, kalsiyum, iyot, fosfor ve sodyum açısından oldukça zengindir. Ancak fazla muz tüketimi kabızlığa yol açabileceğinden dolayı günlük ihtiyaçtan fazlasının tüketilmemesi önerilmektedir. Zengin vitaminler içermesi bakımından en yararlı meyveler arasında bulunan muz içermiş olduğu iyot sayesinde tiroid bezinin dengeli bir şekilde çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Cilt sağlığına ve birtakım hastalıklara oldukça iyi gelen muzun günde en az 1 adet tüketilmesi gerekmektedir. Muz kan basıncını dengeler ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca strese karşı iyi gelerek enerji sağlamaktadır. Muz özellikle kış aylarında soğuk algınlığı enfeksiyonlarına karşı vücudun direncini arttırmaya yardımcı olarak vücudu korur. Muz diyabet hastalığına da en iyi gelen meyveler arasında yer almaktadır. Tadının güzelliği ve faydaları saymakla bitmeyen muz önemli bir besindir.

Muz Kabuğunun Faydaları

Pek çok kişi muzun içini yedikten sonra kabuğunu çöpe atmaktadır. Vitamin bakımından zengin olan muzun içi gibi aynı zamanda kabuğu da oldukça faydalıdır. Cilt hastalıklarında büyük fayda sağlamakta olan muz kabuğu cilt üzerinde meydana gelen kararmalar ve lekelerin giderilmesinde de büyük etki sağlamaktadır. Ayrıca diş eti gelişimi ve dişlerin kuvvetlenmesine de katkı sağlamakta olan muz kabuğu oldukça yararlıdır. Tüm bunların yanı sıra böcek ve sinek ısırıklarında şişme durumunu da en az seviyeye düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Muzun İçerdiği Vitaminler

Lif bakımından zengin olan muz içeriğinde B1, B2, C, A ve E vitamini içermektedir.  Muz içermiş olduğu zengin vitaminler ile pek çok hastalığın önüne geçerek cildi korumaktadır.

Vücudun sağlıklı olabilmesi için tüm vitaminlerin düzenli bir şekilde karşılanıyor olması gerekmektedir. Muz zengin vitamin içeriği ile mideyi yatıştırır. Yüksek oranda B vitamini içeriğine sahip bulunan muz insan sinirlerini yatıştırma konusunda da büyük etkiye sahip bulunmaktadır.

 


ETİKETLER