• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Modunuzu Yükseltecek 7 Yiyecek

  • 1

Bazı yiyecekler vardır, lezzeti damağınızdan bir türlü çıkmak bilmez. Bazı lezzetler vardır, kokusu burnunuzdan gitmez. Yani aşina olduğumuz bazı lezzetler bir türlü aklımızdan çıkmak bilmiyor. İnsanın yedikçe daha çok yemek istediği bazı yiyecekler vardır. Peki, sizinki hangisi? Sizin vazgeçemediğiniz bir lezzet var mı?

Enerjinize enerji katacak ve düşük modda iken sizi mutlu edecek yiyecekleri araştırdık. Sizin de hoşunuza gidecek bu yiyecekler bakalım neler?

  1. Bitter Çikolata

Herkesin hayır diyemeyeceği lezzetlerden biri olan bitter çikolata, kesinlikle listenin başında yer almalıydı diye düşündük. İçeriğinde bulunan feniletilamin sayesinde endorfin salgılanmasına yardımcı olan gıdalardan biridir. Kalp ve damar hastalarının bile tüketmesi önerilen bitter çikolata içinde bakırda mevcuttur. Kilo almamak ve çok şekerli olmaması için günde 2 dilim yemeniz sizi mutlu etmeye yetecek.

  1. Muz

Muz içeriğinde triptofan aminoasidi mevcut bulunuyor. Vücutta ki serotanin salgısının artmasında etkili olan bu madde insanı mutlu ediyor. Aynı zamanda lifli ve potasyum mevcut bulunan muz, karbonhidrat açısından da zengin bir gıda diyebiliriz. Fakat gün içinde ki porsiyon miktarına dikkat etmeliyiz.

  1. Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi içeriğinde trigliseritler oldukça yüksek miktarda mevcut bulunuyor. Hindistan cevizi günümüzde rendelenmiş, kurumuş olarak veya Hindistan cevizi yağı olarak tüketiliyor. Stresli olduğunuzda, stres seviyesini azaltmak için mutlaka tüketmelisiniz. Asya’da mutluluğun simgesi olarak adlandırılır.

  1. Yoğurt

Evet, yanlış duymadınız! Sofralarımızdan eksik etmediğimiz yoğurt, prebiyotik açısından zengin bir besin kaynağıdır. Sindirime yardımcı olur, içerisinde faydalı bakteriler mevcut bulunmaktadır.

  1. Ceviz

Ceviz omega-3 açısından faydalı bir besindir. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının çalışmasında yardımcı ve depresyonu düzenlemede bire bir yiyecektir. Cevizi çiğ olarak tüketirseniz modunuzu yükseltmeye yardımcı olacaktır.

  1. Bal

Bal tüketimi hem enerjiyi hem de mutluluk seviyesini artırmaya yardımcı oluyor. İçeriğinde bulunan enzimlerin yardımı ile mantar ve bakterilerden korunmanıza yardımcı olur. Bağırsakların hızlı çalışmasına da yardımcı olur.

  1. Balık

Ton balığı, somon, sardalya gibi balık türlerini tüketmek omega-3 miktarını yükseltecektir. Stres seviyesinin düşmesine ve pozitif düşünmeye yardımcı olan balık sayesinde enerjik olabilirsiniz.