• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Minerallerin Görevleri ve Özellikleri

  • 1

Vücudumuzun ihtiyacı olan mineraller farklı görevlere sahiptir. Her mineralin ayrı bir görevi ve özelliği var. Sağlıklı bir yaşam devam ettirmek için oldukça gerekli olan mineraller, alınmadığında vücut dengesi bozuluyor. Peki, minerallerin görevleri nelerdir? Ne işlev görüyorlar. Gelin birlikte inceleyelim.

Kalsiyum

Kalsiyum vücudumuzun sağlıkla ayakta durabilmesi için önemli minerallerden sadece bir tanesidir. Genel anlamda kemiklerde bulunur ama sadece kemiklerde de değildir. Hemen hemen tüm organlarda yer alan kalsiyum, dişler içinde oldukça önemli. Kasları normal bir şekilde çalıştırmak için gerekli bir mineraldir.

  • Kalsiyumun eksik olması durumunda kemik kırılmaları, sırt ağrısı ve kemik çatlamaları gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

Kalsiyum süt ve süt ürünlerinde bulunduğu gibi pekmez, meyve, fındık, baklagiller ve maydanoz gibi yiyeceklerde görülür.

Sodyum

Vücudun su dengesini korumada yardımcı olan sodyum, aynı zamanda besinlerin hücre duvarından emilimini kolaylaştırır. sinir sistemi ve kas hareketlerinin çalışması için oldukça önemli bir mineraldir. Sodyumun yüksek olması kan basıncına yol açıyor.

  • Sodyum eksik olduğunda kan hastalıkları ve sinir sistemi hastalıkları ortaya çıkar.

Maden sularında, hamside, deniz ürünleri, peynir, ceviz, fındık, havuç, fıstık, kereviz gibi yiyeceklerde bulunur.

Bakır

Bakır karaciğerde depolanmaktadır. Vücutta ki dokuların yenilenmesine yardımcı olur. Beyin sinirleri ve bağ dokuları için oldukça önemli bir mineraldir.

  • Bakır eksikliği durumunda bağ dokularında ve sinir sisteminde sorun çıkar.

Demir

Vücutta yer alan esansiyel mineral çeşitleri arasında yer alır. Kırmızı kan hicresi, kas pigmenti, enzim üretimi için oldukça gerekli bir mineraldir. Demir eksikliği kadınlarda daha çok görülür. bunun nedeni aylık regl görmeleridir.

  • Demir eksikliği olduğunda; kansızlık ve enerji kaybı, halsizlik yaşanır.
  • Demir fazla geldiğinde ise kanser riskinin artmasına neden olurken, şeker hastalığı, iştahsızlık gibi daha birçok hastalığa neden olur.

Kuru üzüm, pekmez, kuru kayısı, hurma, armut, badem, şeftali, balık, kabak gibi daha birçok yiyecekte bulunur.

Magnezyum

Magnezyum, sinir sisteminin ve kasların gevşemesi için gerekli bir mineraldir. Sakinleşmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim için ve dişler için önemlidir.

  • Magnezyum eksikliği durumunda astım, diyabet, diş hastalıkları, migren, tansiyon, karaciğer, kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıklara yol açar.

Limon, balık, tam buğdaylı ekmek, yumurta, tavuk eti gibi yiyeceklerde mevcuttur.