• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Metabolizma Tipleri Neler

  • 1

Metabolizma, gün içerisinde vücudun harcamış olduğu enerji miktarına verilen isimdir. Metabolizma hızı beslenmeye ve gün içerisinde yapılmakta olan hareketlere göre yavaş ve hızlı olmak üzere fark gösterebilmektedir. Genel olarak protein ağırlıklı olarak beslenmekte olan kişilerin metabolizması hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Metabolizma katabolizma ve anabolizma olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Metabolizma insan vücudunda büyüme ve gelişim için gerekli olan maddelerin sentezini sağlamakta ve aralıksız olarak ATP üretmektedir. İstirahat sırasında ne kadar enerji yaktığı da bazal metabolizma olarak bilinmektedir. Bazal metabolizma, insan vücudunun metabolizma hızının yaklaşık olarak %60 oranında bir kısmına denk gelmektedir.

Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Metabolizma hızı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Metabolizma hızını etkilemekte olan başlıca faktörler arasında kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, genetiği, beslenmesi ve hava sıcaklığı etken göstermektedir. Ayrıca insan vücudunda yer almakta olan troit bezlerinin çalışma durumu da metabolizma hızını etkilemekte olan faktörler arasında yer almaktadır. Troit bezlerinin hızlı bir şekilde çalışması metabolizmayı hızlandırmakta, troit bezlerinin yavaş çalışması ise metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Sık bir şekilde yapılan diyetler de metabolizma hızını büyük ölçüde etkilemektedir.

Ailede herhangi bir kişinin metabolizması yavaş çalışıyor ise doğuştan metabolizma da yavaşlık gözlemlenebilmektedir. Metabolizmanın en hızlı çalıştığı yaş 25 ve 30 arası yaş grubudur. Yaş ilerledikçe metabolizma hızında da yavaş yavaş düşme görülmektedir. Bayanlarda ve erkeklerde farklı hızlarda çalışmakta olan metabolizma bayanların ergenlik döneminde, hamilelik döneminde ve menopoz döneminde normale oranla daha hızlı bir şekilde çalışma sağlamaktadır.

Metabolizmanın Hızlı Çalışmasını Sağlamak

Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmanı sağlamak için su tüketimi büyük önem taşımaktadır. Yaklaşık olarak günlük 3 litre su tüketimi metabolizmanın hızlı çalışması için yeterlidir. Ayrıca bunun yanı sıra dengeli beslenme, baharat tüketimi, hareket, akupunktur tedavisi, şekersiz kahve tüketimi ve yürüyüş metabolizmanın hızlı çalışması konusunda etki sağlamaktadır. Ayrıca düzenli olarak tüketilen yeşil çay da metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre çalışan kişilerin metabolizma hızının normal kişilere oranla daha yüksek olduğu gözlemlenmektedir.