• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Maydanozun Cilde Faydaları ve Maydanoz Maskeleri

  • 1

Evimizde sürekli olarak kullandığımız maydanoz, salatalarda, köftelerde ve daha birçok alanda kullanılıyor. Peki, maske olarak kullanılır mı? Tam olarak antioksidan kaynağı olarak karşımıza çıkan maydanoz, cilt üzerinde oldukça etkili bir sebze türü diyebiliriz. Peki, maydanoz maskesi nasıl yapılır?

Maydanozun lezzeti ve kokusu yemeklerin içerisinde kendini belli eder. Araması hemen hemen herkesin hoşuna giden cinsten bir sebze türüdür. Şekil yapısı ile de oldukça etkileyici. Çiğ olarak tüketilen maydanoz, cilt üzerinde olumlu etkileri mevcut bulunuyor.

İçerisinde C vitamini mevcut bulunur. Bu sayede yüzde ve vücutta oluşacak kırışıklıkları önler. Hücrelerin yenilenmesinde ve tazelenmesinde de etkili olduğu söylenir. Maydanozu bol tüketerek canlı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Gün içinde uykusuz kalıyorsanız ve bitkin halde iseniz maydanoz yardımınıza yetişecek. Uykusuz kaldığınız durumlarda ve gözaltı morluklarına iyi gelir. Yani bakım amaçlıda bol tüketebilirsiniz.

Maydanozun detoks görevi gördüğünü bilmeyeniniz yoktur. Detoks içecekleri yapılarak kilo vermeye, yağ yakmaya da yardımcı bir içecek haline gelebilir.

Maydanoz içerisinde yoğun şekilde çinkoya rastlanır. Çinko sayesinde cildin kan akşını sağlar. Bu sayede cilt her zaman taze ve canlı görünür. Aynı zamanda sivilce ve akne oluşumunu da önler.

Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz maydanoz sizin de yardımınıza yetişecek. PH seviyesini dengeleyen maydanoz cilt yağlanmalarını da önleyerek, cilt enfeksiyonlarına karşı koyuyor.

Cilt İçin Maydanoz Maskesi Tarifi

Gelelim cilt için maydanoz ile güzel bir maske hazırlamaya. İşte maydanoz maskesi tarifi;

Malzeme;

  • 1 bardak sıkılmış maydanoz suyu
  • 4 çay kaşığı bal
  • 3 kaşık yoğurt
  • 1 çay kaşığı yulaf ezmesi

Yapılışı;

Blenderin içerine belirttiğimiz malzemeleri ekleyin. Karışımı iyice çekin. Yüzünüze uyguladığınız maskeyi 15 dakika boyunca bekletin. Yıkarken soğuk su ile temizlemelisiniz.

Bu sayede yüzünüzde oluşan ölü derileri yok edebilir, cildi canlandırabilir, sivilce ve akne oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Maskeyi haftada en az 3 defa uygulayın. Bu 3 uygulamayı bir gün ara ile yapmanızda fayda var. Bu maske aynı zamanda peeling görevi de görecektir.