• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Makyaj Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1

Makyaj günlük hayatımızda bile ufak tefek yaptığımız bir bakımdır. Makyaj yapmıyorum diyen bir bayan bile en az bir kalem ile ruj kullanıyor. Birde ayrıntılı makyaj yapanlar var. Tabi bu ürünleri gece yatarken mutlaka çıkarmamız cilt sağlığı açısından önemli rol oynuyor. Peki, makyaj yaparken eğleniyoruz, silerken neden eğlenmeyelim.

Makyaj temizliği yaparken nelere dikkat edilmeli? Makyaj temizlemenin püf noktaları neler? Gelin birlikte bugünkü yazımızda makyaj temizliği konusunu işleyelim.

Makyaj Temizliği

Makyaj yapmanın ardından birde makyaja veda etmesi var. Gün içinde yüzümüzde kalan makyajı gece yatarken çıkarmamız gerekir. Sizde gece makyaj silmeye üşeniyorsanız püf noktalarına kesin dikkat etmelisiniz. Temizlenmeyen makyaj ertesi gün ve diğer günlerde ciltte akne oluşumuna neden olur. Makyajı sildiğiniz halde akne oluşumu varsa nerede yanlış yaptığınızı düşündünüz mü?

Makyaj Temizlemenin Püf Noktaları

  • Makyaj yaparken kalıcı ve akmayan malzemeler kullanmaya dikkat ederiz. Makyaj silerken de doğru makyaj temizleyici kullandığımıza emin olmalıyız. Özellikle de cilt tipinize uygun temizleyiciler seçmelisiniz. Cilt tipinize uygun makyaj temizleyici kullanmak, size hem bakım yaparken hem de gün sonunda tertemiz olacak.

  • Cilt temizleyiciniz köpüklü ise hemen durulamayın. Bunun yerine masaj yaparak uygulayın ve biraz cildinizde köpüğü bekletin. Kullanılan her formül için değişik yöntemler uygulanmaktadır. Jel veya köpük türü ürünlerin ciltte kalması daha etkili bir uygulama olacak.

Fakat krem veya losyon gibi ürünler kullanıyorsanız bunları da masaj yaparak cilde uygulamalı.

  • Sıcak suyun daha etkili olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat yanılıyorsunuz. Cilt temizleyici ürünleri ılık su ile yıkamak daha faydalı. Aksi durumda sıcak su ciltte bulunan doğal yağları yok etmektedir. Cildin dengesi bozularak farklı tepkiler gösterir.
  • Makyaj temizleme mendilleri günümüzde pratik olduğu için çok tercih ediliyor. Fakat bunlarında yıkanması gerektiğini biliyor muydunuz? Çünkü makyaj temizleme mendilleri kalıcı olarak ciltteki makyajı çıkarmaz sadece yerini değiştirir. Mendil sonrası da su kullanımı gerekir.
  • Son olarak kullanacağınız havluların tek kullanımlık olmasına dikkat edin. Çok kullanılan nemli havlular bakteri oluşturur ve cildinize tekrar bakteri sürmüş olursunuz. Tek kullanımlık havlu ile kurulanmakta fayda var.