• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Makyaj Malzemelerinin İçermemesi Gereken Kimyasallar

  • 1

Günümüzde A dan Z’ ye binlerce makyaj malzemesi markası bulunmaktadır. Bunların en çok kıyaslanan özellikleri renkleri, kaşıntı yapıp yapmamaları, kaliteleri, fiyatları ve benzeri çoğaltılabilecek olan şeylerdir. Ancak yaptığınız makyaj yüzünden kanser olabileceğinizi veya bir makyaj malzemesinin sizi kronik bir hastalığa götürebileceğini hiç düşündünüz mü? Bu yüzden olabildiğince sağlıklı makyaj malzemeleri kullanmalısınız.

Makyaj Malzemelerinde Bulunan Tehlikeli Kimyasallar

Aslında kullanılmasa da olur diye düşündüğümüz kimyasal ürünlerin tüketimi gün geçtikçe artıyor. Çağımızda daha doğmadan birçok hastalığı olan bebekler, hemen hemen her insanın bir hastalığa sahip olması bunların tek sebebi etrafımızdaki kimyasallardır. Bu kimyasallardan elinizden geldiği sürece uzak durmalısınız. Sizlerin daha bilinçli olması için sizlere bir liste yaptık ve bu listede kimyasal içeren makyaj malzemeleri bulunmakta.

– Paraben: Bu madde kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunan ve ürünlerin dayanıklılığını artıran bir koruyucudur. Ancak bu ürün sadece kozmetik ürününün ömrünü uzatmıyor sizin de ömrünüzü kısaltıyor. Meme kanserine yol açabilecek bir kimyasal olan parabenden kesinlikle uzak durun. Paraben içeren ürünleri kullanmayın.

– Sentetik Renklendiriciler: Kozmetik ürünlerini alırken içeriğinde FD & C ve D & C yazılarını gördüğünüzde o üründen hemen uzaklaşmalısınız. Çünkü bu yazılar ürünün yapay renklendirici ile yapıldığını göstermektedir. Yapay renklendirici kullanılan ürünler kansere yol açabilmektedir ve sizin sağlığınızı etkilemektedir.

– Ftalat: Ftalat maddesi bulunduran ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Flalat barındırabilecek ürünler parfümler çeşitli losyonlar ojeler ya da saç spreyleridir. Bu madde ile yapılan araştırmalarda maddenin büyük ölçüde kanseri etkilediğini ve meme gelişimini engellediğini gösteren bulgular ortaya çıkmıştır.

– Sls: Kişisel bakım için kullanılan ürünlerde genellikle karşınıza çıkabilecek bir maddedir. Bu maddenin aynı zamanda insan sağlığını kötü bir biçimde etkilediği de söylenmektedir. Maddenin en bilinen özelliği cilt iritasyonudur. Şampuan duj jelleri ve benzeri kişisel bakım ürünlerinin içinde bulunabilir.

Bu şekilde sağlığınızı tehdit eden birçok kimyasal bu ürünlerde mevcuttur. Bu kimyasallardan korunmak için organik içerikli ürünler almaya dikkat edin. Çağımızda organik makyaj malzemeleri de bulabilmeniz mümkündür. Unutmayın sizin sağlığınız geleceğimizin sağlığıdır.