• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

  • 1

Makyaj yaptıktan sonra makyaj malzemelerinin temizliğine dikkat etmek gerekir. Makyaj malzemelerinin temizlenmemesinden dolayı cilt sorunları ortaya çıkıyor. Özellikle akne ve sivilce problemlerine neden olan fırçalar ve makyaj malzemeleri dikkat edilmediği durumda ciddi sorunlara neden olabilir. Kullanıldıktan sonra temizlenmeyen makyaj malzemeleri bakteri üretmeye başlar. Bakteriler fırçalar ve malzemeleri içinde yuva yapar. Sonrasında tekrar makyaj yapıldığında cilde yapışır. Hatta bazılarında ciddi cilt rahatsızlıklarına bile neden olabiliyor. Peki, makyaj fırçaları nasıl temizlenir? Makyaj fırçalarını temizlemenin yolları neler?

Makyaj Fırçası Nasıl Yıkanır?

Makyaj fırçalarını yıkamak için ekstra bir malzemeye gerek yok. Sadece evinizde kullandığınız beyaz sabun veya bebek şampuanı olması yeterli. Temizlemek istediğiniz makyaj süngerlerini beyaz sabun ile yıkamanızda fayda var oldukça etkili bir şekilde temizlik sağlıyor. Biliyorsunuz ki makyaj malzemeleri yağlı bir yapıya sahiptir. Beyaz sabun eldeki bakterileri önlemek ve kirini temizlemek için olduğundan etkili çözüm sağlayacaktır.

Bebek şampuanı ile de fırçaları etkili bir şekilde yıkama fırsatına sahip olabilirsiniz. Özellikle alerjik cilde sahip olanlar için oldukça iyi bir yöntem bebek şampuanı.

Makyaj fırçalarını yıkarken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri saplarına fazla su temas ettirmemelisiniz. Çünkü fırça kıllarının yapışması için kullanılan yapıştırıcı kavlayabilir. Fırçaları yoğun şekilde yıkamalısınız. Sadece su ile makyaj malzemeleri için kullandığımız aparatlar temizlenmez.

Makyaj fırçalarını yıkarken bir kabın içerisine sıcak su ile şampuan yapın ve içerisinde bir müddet yumuşamasını sağlayın. Sonrasında tekrar şampuan damlatarak yıkayın. Süngerleri ise yine suda bekleterek yumuşatın ve beyaz sabun ile ovalayarak yıkayın. Sonrasında her ikisini de sabun veya şampuan kalmayacak şekilde durulayın ve kullanıma hazırlayın.

Makyaj Malzemeleri Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Makyaj malzemelerinin belirli bir zamanı var. Bunları anlamak için makyaj malzemelerinin etiketlerine bakabilirsiniz. Açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı hakkında bilgi almanıza yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda makyaj yaparken kullandığımız, fırça ve süngerleri de sık sık yıkamalı, eğer her gün kullanıyorsak 2 ayda, ara sıra kullanıyorsak 5-6 ayda bir değiştirmenizde fayda var.