• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Limonata Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller Mi?

  • 1

Sıcakların değişmezleri arasında yer alan limonata böbrek taşı oluşumunu engeller mi? Öncelikle, böbrek taşı oluşumuna dikkat çekmek ve limonatanın ne gibi faydaları olabileceğine değinmek istiyoruz. Serinleme ihtiyacını karşılayan limonata, böbrek taşına olan etkisi ile de göz doldurmaktadır. İdrar içerisinde yer alan sitrat maddesinin böbrek taşına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Sağlık araştırmaları verilerine göre; böbrek taşı oluşumlarında limonatanın etkisi ve faydası oldukça büyüktür. Lezzetli olmasının da ekstra bir tercih sebebi olduğu limonata, sağlığınızı düzene sokabilir ve böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir.

Böbrek Taşı Oluşumu

Böbrek taşı hastalığının, günümüzde sıklıkla görülen ve şikayet edilen bir konumda yer aldığının altını çizmeliyiz. Ancak, bu hastalığın önüne geçmenin mümkün olduğunu ve dengeli beslenmenin önerildiğini de eklemeliyiz. Böbrek taşı oluşumlarına karşı düzenli yürüyüşler büyük bir önem taşımaktadır. Kilo kontrollerini düzenli bir şekilde yerine getirmelisiniz. Tansiyon ve benzeri sorunların da bu hastalığı tetikleyici unsuru bulunmaktadır.

Lif içeriğine sahip besin maddelerinin böbrek taşı oluşumunu engelleyeceğini bilmeli ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Lif oranı açısından yüksek olan kuru baklagiller, meyve ve sebzeler kabızlığın önüne geçmekte ve böbrek taşını iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Besinlerin bağırsak geçişlerinde sağlıklı bir dengede seyir alması açısından lif tüketimini aksatmamalısınız.

Fazla Tuz Tüketmemelisiniz

Kalsiyum atılımını arttırdığı bilinen aşırı tuz tüketiminin, idrar içerisinde taş oluşturma riski bulunmaktadır. Bu sebeple, tuz oranınızı dengelemeli ve az kullanmaya önem vermelisiniz. Böbrek taşı için limonata içebilir ve mantıklı bir iyileşme sürecinin içerisine dahil olabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmelisiniz

Diyetlerinizi en baştan gözden geçirmelisiniz. Lif oranı yüksek bir sağlık tablosuna uyum sağlayabilir ve böbrek taşı oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Sağlık uzmanlarının önerilerinde en göze çarpan detay ise; Akdeniz tipi bir beslenmenin böbrek taşı oluşumuna olan etkisidir diyebiliriz.

Çay Ve Kahveyi Azaltın

Kahve ve çayın, idrar söktürücü özelliği bulunması sebebiyle zararlı olduğunu söylemeliyiz. Bu içeceklerden kaçınmaya özen göstermeli ve alternatif içecekler tüketmelisiniz. Hem lezzetli, hem de böbrek taşı düşürücü etkisi ile bilinen ayran, su ve limonata benzeri içeceklere yönelmelisiniz.